متخصص ارتوپدی ، جراح استخوان و مفاصل و فوق تخصص جراحی زانو در گرگان و استان گلستان

طبقه بندی شکستگی ها بر اساس شکل آن

آسیب ساختمان استخوان در اثر ضربه که باعث به هم خوردن انسجام تیغه های استخوانی گردد، شکستگی نامیده می شود. هنگامی که نیروی وارد بر استخوان به حدی باشد که برای استخوان غیرقابل تحمل باشد، شکستگی اتفاق می افتد. بیشتر شکستگی ها در استخوان های سالمی روی می دهد که تحت تاثیر یک ضربه شدید یا ناگهانی قرار می گیرند. اگر ساختمان استخوان به علت یک بیماری، کیست استخوان یا تومور استخوان ضعیف شده باشد نیروهای کم هم می توانند باعث شکستگی گردند (شکستگی پاتولوژیک).

تقسیم بندی شکستگی ها براساس شکل شکستگی شامل موارد زیر است:

 

 • شکستگی عرضی (Transverse fracture)
 • شکستگی مایل (Oblique fracture)
 • شکستگی مارپیچی (Spiral fracture)
 • شکستگی خط مو یا شکستگی مویی (Hairline fracture)
 • شکستگی داخل مفصلی (Intraarticular fracture)
 • شکستگی درهم فرورفته (Impacted fracture)
 • شکستگی فرورفته (Depressed fracture)
 • شکستگی فشرده (Compression fracture)
 • شکستگی چند تکه ای (Comminuted fracture)
 • شکستگی چند قطعه ای (Segmental fracture)
 • شکستگی-دررفتگی یا شکستگی همراه با دررفتگی (Fracture-Dislocation)
 • شکستگی اپیفیزی یا شکستگی صفحه رشد (Epiphyseal fracture)
 • شکستگی ترکه تری (Greenstick fracture)
 • شکستگی کنده شدن (Avulsion fracture)

 

شکستگی عرضی

در شکستگی عرضی، خط شکستگی بصورت عرضی بوده و بر محور طولی استخوان عمود است. این نوع از شکستگی بیشتر به علت نیروی زاویه ای (آنگولار) ایجاد می گردد. معمولا در شکستگی عرضی پس از جا انداختن احتمال جا به جایی وجود ندارد. بنابراین شکستگی عرضی معمولا یک شکستگی پایدار است.

 

شکستگی مایل

در شکستگی مایل، خط شکستگی بصورت مایل بوده و احتمال جا به جایی پس از جاانداختن وجود دارد. معمولا این نوع از شکستگی یک شکستگی ناپایدار محسوب می شود.

 

شکستگی مارپیچی

در شکستگی مارپیچی، خط شکستگی بصورت مارپیچی بوده و همانند شکستگی مایل احتمال جا به جایی پس از جاانداختن وجود دارد. جوش خوردگی در شکستگی های مارپیچی نسبت به شکستگی های عرضی و مایل سریع تر صورت می گیرد.

 

شکستگی خط مو یا شکستگی مویی

اگر شکستگی بصورت یک ترک باشد، شکستگی مویی نامیده می شود. این نوع از شکستگی ممکن است کامل یا ناکامل بوده که بیشتر ناشی از یک ضربه جزیی ایجاد می گردد. در یک شکستگی استرس (شکستگی خستگی) ممکن است یک ترک مویی بعد از شروع علایم بیمار در تصویر رادیولوژی نمایان گردد.

 

شکستگی داخل مفصلی

اگر خط شکستگی به داخل مفصل کشیده شود، شکستگی داخل مفصلی می نامند که درصورت شدید بودن شکستگی منجربه کاهش دامنه حرکتی مفصل می گردد. تغییرات تخریبی تدریجی در مفصل که آرتروز (استئوآرتریت) نامیده می شود معمولا به علت شکستگی داخل مفصلی تسریع می گردد.

 

شکستگی درهم فرورفته

اگر دو قطعه شکسته در یکدیگر فرو روند، شکستگی تماسی یا درهم فرورفته می گویند. این شکستگی بیشتر در استخوان های اسفنجی (کانسلوس) ایجاد می شود (مانند مواردی از شکستگی گردن استخوان ران). در استخوان اسفنجی برخلاف استخوان متراکم، سیستم های هاورس از یکدیگر فاصله دارند ولی سیستم های هاورس در استخوان متراکم به صورت فشرده کنار هم قرار می گیرند. قسمت عمده استخوان های بلند از استخوان متراکم یا قشری تشکیل شده است (اپی فیز و متافیز از استخوان اسفنجی و دیافیز از استخوان متراکم تشکیل می گردد).

 

شکستگی فرورفته

شکستگی فرورفته زمانی ایجاد می شود که ضربه ای شدید و ناگهانی به یک قسمت از استخوان وارد گردد (همانند شکستگی فرورفته جمجمه)

 

شکستگی فشرده

شکستگی فشرده (شکستگی له شده) عبارت است از تغییر شکل استخوان در اثر فشردگی که بیشتر در استخوان های اسفنجی ایجاد می شود (همانند شکستگی مهره های ستون فقرات و استخوان پاشنه).

 

شکستگی چند تکه ای

اگر شکستگی به گونه ای باشد که پس از اعمال ضربه شدید، دو قطعه بزرگ و چند قطعه کوچک ایجاد شود، شکستگی چند تکه ای می گویند.

 

شکستگی چند قطعه ای

گاهی شکستگی در چند ناحیه به وجود می آید که شکستگی چند قطعه ای نامیده می شود. این نوع از شکستگی معمولا در دو ناحیه مجزا اتفاق می افتد. به علت شکستگی در چند نقطه، احتمال دارد جااندازی آن مشکل گردد.

 

شکستگی-دررفتگی یا شکستگی همراه با دررفتگی

اگر شکستگی استخوان همراه با دررفتگی مفصل مربوطه باشد، شکستگی-دررفتگی گفته می شود (همانند شکستگی-دررفتگی مفصل شانه).

 

شکستگی اپیفیزی یا شکستگی صفحه رشد

به مواردی از شکستگی که خط شکستگی به صفحه رشد راه پیدا کند اطلاق می گردد. این نوع از شکستگی ها بیشتر در شکستگی های اطفال و کودکان مطرح است.

 

شکستگی ترکه تری یا چوب سبز (چوب نارس)

در این نوع از شکستگی، سمتی که ضربه به آن اعمال می شود دچار خمیدگی می شود ولی شکستگی در طرف دیگر آن اتفاق می افتد. شکستگی ترکه تری بیشتر در کودکان یا بچه ها رخ می دهد که یک شکستگی ناقص یا ناکامل محسوب می شود.

شکستگی کنده شدن

گاهی انقباض عضلانی شدید و ناگهانی می تواند باعث کنده شدن تکه ای از یک استخوان گردد (همانند شکستگی برجستگی تیبیا یا استخوان درشت نی و شکستگی کشکک)

رایلی کینگ : زیبایی یادگیری در این است که کسی نمی‌تواند آن را از شما دور کند، پس بیشتر بدانید ...

 • آسیب ورزشی و راهکارهای مقابله با آن در روان شناسی ورزشی

  آسیب ورزشی و عوامل موثر برآن:

  آسیب ورزشی نوعی استرس یا فشارغافلگیر کننده است و معمولا زمانی رخ می دهد که ورزشکار بیش از هر موقع دیگر درخود احساس آمادگی می کند.حائز اهمیت است که آسیب در چه زمان و شرایطی رخ داده

  ادامه مطلب ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو

  تعویض مفصل زانو یکی از عمل های جراحی موفق  دررشته ارتوپدی است. خوشبختانه در سال های اخیرامکانات انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو در شهرگرگان فراهم شده است.

  ادامه مطلب ...

 • آرتروسکوپی زانو چیست؟

  آرتروسکوپ یکی از تجهیزات پیشرفته جراحی ارتوپدی است.در این روش یک دوربین کوچک وارد مفصل زانو می شود و با استفاده از ابزار جراحی ظریف عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی زانو یا ترمیم منیسک زانو انجام می شود.به این روش جراحی  که بطور عامیانه  عمل جراحی لیزری زانو گفته می شود.البته به هیچ وجه در آرتروسکوپی زانو از لیزر استفاده نمی شود.

  ادامه مطلب ...

 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل

   زانو بزرگترین مفصل بدن است و هم حرکات لولایی بصورت خم و باز شدن دارد و هم تا حدودی میتواند حرکات چرخشی حول محور طولی را انجام بدهد. مفصل زانو بیش از هر مفصل دیگری در بدن مستعد آسیب دیدن است و این به خاطر نیروهای زیادی است که این مفصل باید تحمل بکند. در حین راه رفتن نیرویی معادل ۱.۵ برابر وزن بدن به زانو وارد می شود. در حین بالا رفتن از پله ۴-۳ برابر و در حین چمباتمه زددن یا دو زانو نشستن این مقدار به ۸ برابر وزن بدن افزایش می یابد.

  ادامه مطلب ...

 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم

  یکی از مهم ترین عوامل موثر در سلامت بدن ما، الگوی غذا و نوشیدنی است که ما در طول روز از آن ها استفاده می کنیم. در مقاله زیر، اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و آن را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

  ادامه مطلب ...

 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟

  در دهه های اخیر عمل جراحی تعویض مفصل زانو جای خود را به عنوان یک عمل جراحی موفق و متداول باز کرده است و میلیون ها نفر در سراسر جهان از مفصل مصنوعی زانو استفاده می کنند. وقتی برای اولین بار بیماری تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرد آن را عمل اولیه جراحی تعویض مفصل زانو Primary total knee replacement surgery میگویند.

  ادامه مطلب ...

 • آسیب ورزشی و راهکارهای مقابله با آن در روان شناسی ورزشی
 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو
 • آرتروسکوپی زانو چیست؟
 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل
 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم
 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟