تمرین های ورزشی و بازتوانی پس از عمل تعویض مفصل زانو

آرتروز زانو یکی از شایعترین بیماری های  استخوان و مفاصل است. تنها روش درمان موثر در مراحل پیشرفته آرتروز زانو, تعویض مفصل زانو است. تعویض مفصل زانو یکی از موفق ترین عمل های جراحی ارتوپدی است. در چند سال اخیر خوشبختانه امکانات انجام عمل های فوق تخصصی زانو در بیشتر مراکز درمانی شهر گرگان و استان گلستان فراهم شده است . مراقبت پس از جراحی مناسب و بازتوانی به موقع, نقش مهمی درموفقیت عمل جراحی تعویض مفصل زانو دارد.

 

قبل از انجام تمرینات ورزشی این مقاله  با جراح ارتوپد مشورت کنید.

 

 

تمرین اول( (Quadriceps Sets )

عضله چهار سر ران را سفت کنید و سعی کنید زانو را به مدت 5 تا 10 ثانیه در وضعیت صاف نگه دارید.  بهتر است یک رول حوله ای را زیر پاشنه قرار دهید.این تمرین را 10 بار تکرار کنید و در روز 5 تا ست 10 تایی از این تمرین را انجام دهید.


تمرین اول

 

 

تمرین دوم(Straight Leg Raises)  

به پشت دراز بکشید.اندام تحتانی را در حالی که زانو کاملا صاف است بلند کنید و به مدت 3 ثانیه نگه دارید.سپس این تمرین را با پای مقابل انجام دهید.5 ست 10 تایی از این تمرین را بصورت روزانه انجام دهید.


تمرین 2

تمرین سوم(Ankle pump )

پا را به سمت بالا و سپس پایین کشیده وعضلات ساق را منقبض کنید و این تمرین را به مدت چند دقیقه ادامه دهید. 3 تا 5 بار در روز این تمرین را انجام دهید. این تمرین را بلافاصله پس از اتمام عمل جراحی تعویض مفصل زانو می توان انجام داد.انجام منظم این تمرین به بهبود تورم اندام و زانو کمک میکند.


تمرین 3

 

 

تمرین چهارم(Bed-Supported Knee Bends)

 

بر روی تخت دراز بکشید و در حالی که کف پا روی تخت قراردارد به آرامی پا را به سمت باسن بیاورید.سپس 10 ثانیه اندام را در این وضعیت حفظ کنید.این تمرین را 5 بار در هر 2 ساعت تکرار کنید.

 

 


تمرین 4

 

همچنین میتوان این تمرین را بصورت موثر تر بصورت زیر با استفاده از یک ملافه یا کش ورزشی انجام داد.این تمرین بهتر است در پایان هفته دوم پس از بهبود زخم محل جراحی زانو انجام شود.


ادامه تمرین 4

 

 

 

تمرین پنجم(Sitting Supported Knee Bends)

بر روی یک صندلی بنشینید پای سالم را مطابق شکل در پشت مچ پای اندام جراحی شده قرار دهید و به آرامی زانو را صاف کنید چند ثانیه زانو را در وضعیت صاف نگه دارید و به آرامی زانو را خم کنید.در هر ساعت 3 الی 5 دقیقه این تمرین را انجام دهید.


تمرین5

ادامه تمرین5

 

ممکن است به دنبال انجام تمرینات بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو,دچار درد و تورم زانو شوید.برای کاهش درد و التهاب زانو یک کیسه یخ را داخل یک پارچه یا حوله نازک قرار دهید و روی زانو قرار دهید( درهر 15 دقیقه 3 تا 5 دقیقه).

رایلی کینگ : زیبایی یادگیری در این است که کسی نمی‌تواند آن را از شما دور کند، پس بیشتر بدانید ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو

  تعویض مفصل زانو یکی از عمل های جراحی موفق  دررشته ارتوپدی است. خوشبختانه در سال های اخیرامکانات انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو در شهرگرگان فراهم شده است.

  ادامه مطلب ...

 • آرتروسکوپی زانو چیست؟

  آرتروسکوپ یکی از تجهیزات پیشرفته جراحی ارتوپدی است.در این روش یک دوربین کوچک وارد مفصل زانو می شود و با استفاده از ابزار جراحی ظریف عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی زانو یا ترمیم منیسک زانو انجام می شود.به این روش جراحی  که بطور عامیانه  عمل جراحی لیزری زانو گفته می شود.البته به هیچ وجه در آرتروسکوپی زانو از لیزر استفاده نمی شود.

  ادامه مطلب ...

 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل

   زانو بزرگترین مفصل بدن است و هم حرکات لولایی بصورت خم و باز شدن دارد و هم تا حدودی میتواند حرکات چرخشی حول محور طولی را انجام بدهد. مفصل زانو بیش از هر مفصل دیگری در بدن مستعد آسیب دیدن است و این به خاطر نیروهای زیادی است که این مفصل باید تحمل بکند. در حین راه رفتن نیرویی معادل ۱.۵ برابر وزن بدن به زانو وارد می شود. در حین بالا رفتن از پله ۴-۳ برابر و در حین چمباتمه زددن یا دو زانو نشستن این مقدار به ۸ برابر وزن بدن افزایش می یابد.

  ادامه مطلب ...

 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم

  یکی از مهم ترین عوامل موثر در سلامت بدن ما، الگوی غذا و نوشیدنی است که ما در طول روز از آن ها استفاده می کنیم. در مقاله زیر، اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و آن را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

  ادامه مطلب ...

 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟

  در دهه های اخیر عمل جراحی تعویض مفصل زانو جای خود را به عنوان یک عمل جراحی موفق و متداول باز کرده است و میلیون ها نفر در سراسر جهان از مفصل مصنوعی زانو استفاده می کنند. وقتی برای اولین بار بیماری تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرد آن را عمل اولیه جراحی تعویض مفصل زانو Primary total knee replacement surgery میگویند.

  ادامه مطلب ...

 • نحوه مصرف مکمل gain up

  افرادی که ورزش بدنسازی کار می کنند و قصد دارند قدرت و حجم عضلات خود را افزایش دهند، باید از مکمل های ورزشی که آمینو اسید ها و ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین می کند، استفاده نمایند. در مطلب زیر به نحوه مصرف گین آپ می پردازیم.

  ادامه مطلب ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو
 • آرتروسکوپی زانو چیست؟
 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل
 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم
 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟
 • نحوه مصرف مکمل gain up