تمرینات ورزشی وبازتوانی پس ازجراحی رباط صلیبی زانو ACL با روش آرتروسکوپی

ترمیم و بازسازی پارگی رباط صلیبی زانوACL  با آرتروسکوپی از شیوه های نوین جراحی ارتوپدی است که خوشبختانه در حال حاضر امکانات لازم جهت انجام اعمال جراحی آرتروسکیپیک زانو در  شهرگرگان و استان گلستان  وجود دارد.

 

به دنبال پارگی رباط صلیبی ACL ,زانو دچار ناپایداری می شود و بیمار بتدریج دچار احساس خالی کردن زانومی شود.این حالت ناپایداری زانو بتدریج منجر به ایجاد ضایعات غضروفی .پارگی منیسک و ایجاد آرتروز زودرس می شود . هدف از انجام جراحی رباط صلیبی ,بازگرداندن عملکرد زانو به سطح قبل از آسیب و پیشگیری از ایجاد آسیب های بیشتر است.

مهمترین عامل موفقیت در جراحی , رعایت نکات تکنیکی حین جراحی و تعامل مناسب بین بیمار و جراح است.  بیمار باید ازروند بازتوانی پس از عمل جراحی رباط صلیبی ACLاگاهی کامل داشته باشد.انجام حرکات ورزشی و نرمش های خودسرانه می تواند منجر به پارگی مجدد رباط صلیبی شود!

لطفا قبل از انجام تمرینات بازتوانی پس از جراحی رباط صلیبی در این مقاله به نکات زیر توجه کنید:

1.هدف از نگارش این مقاله آموزش  تمرینات ورزشی پس از جراحی رباط صلیبیACL به بیمارانی است که توسط دکتر شاهین میرکریمی(فوق تخصص جراحی زانو, گرگان) تحت جراحی قرار گرفته اند. اگر تحت نظر جراح ارتوپد دیگری هستید قبل از انجام این حرکات با پزشک معالج مشورت کنید

2.نوع و مدت زمان انجام تمرینات بازتوانی پس از جراحی رباط صلیبی ACL زانو ,بر اساس   شرایط بیمار ,وجود آسیب های همراه دیگر (مثل پارگی منیسک یا ضایعات غضروفی زانو) متفاوت است.

 

آِیا بعد از عمل جراحی رباط صلیبی ACL نیاز به  بریس (زانو بند) وجود دارد؟

 

معمولا در افرادی که عضله چهارسر ران ضیف است و الگوی راه رفتن  طبیعی ندارند .حین راه رفتن از بریس  بلند و مدرج  زانو  HING KNEE BRACE) (استفاده می شود, این زانو بند مدرج است و اغلب بین 0 تا 110 درجه قابل تنظیم است.حین راه رفتن باید زانو بند در حالت کاملا صاف (صفر درجه)قفل شود. با این حال در بیشتر موارد پس از جراحی رباط صلیبی ACL نیاز به استفاده از زانو بند وجود ندارد.

 

آیا بعد از جراحی رباط صلیبی ACL نیاز به استفاده از عصا (چوب زیر بغل) وجود دارد؟

دراکثر بیماران پس از جراحی رباط صلیبیACL توصیه می شود به مدت 4  هفته از چوب زیر بغل استفاده شود. بیمار اجازه دارد با کمک عصا راه برود . با رعایت این نکات , وزن گذاری بر روی اندام جراحی شده تا حدی که منجر به درد زیاد نشود, اشکالی ندارد.

 

بازتوانی  پس از جراحی رباط صلیبی زانو ACL(ماه اول پس از جراحی )

مهمترین هدف در این مرحله کاهش درد و تورم زانو و بدست آوردن دامنه حرکتی زانو از صفر تا 90  می باشد. در این مرحله اکثر تمرینات بر انقباض عضله چهار سر ران و تلاش برای صاف کردن کامل زانو تاکیید دارند.

دردو هفته نخست پس از جراحی باز سازی رباط صلیبی زانو  ACL  خم کردن زانو به میزان 90 تا 100 درجه مجاز است.از روز ۱۴ تا پایان ماه اول خم کردن زانو باید به 130 تا 140 درجه(خم کردن کامل ) برسد.

در 72 ساعت اول پس از جراحی رباط صلیبی  ACL از کمپرس سرد استفاده کنید.در هر نیم ساعت 5 تا 10 دقیقه کیسه یخ را بر روی زانو قرار دهید.

در پایان هفته سوم(روز21) به مدت 15 دقیقه در روز از دوچرخه ثابت استفاده کنید.

 

1.Heel prop

در این تمرین بیمار بر روی تخت در حالت نشسته قرار میگیرد ودر حالی که زانو کاملا صاف است یک رول حوله یا یک بالشتک را در پشت مچ پا قرار دهید بطوریکه ساق و پشت ران از روی سطح تخت بلند شود.سپس سعی کنید با فشار دست بر روی ران زانو را در وضعیت صاف نگه دارید (به مدت 5 ثانیه)سپس استراحت کنید. این تمرین را 5 تا 6 بار در روز وهر بار به مدت 2 تا 3 دقیقه انجام دهید.

 

این تمرین را میتوان با استفاده از یه روبان یا حوله بصورت موثر تری انجام داد(به شکل زیر توجه کنید)

 

HEEL SLIDE:

در حالت درازکش بر روی تخت قرار بگیرید ودر حالیکه زانو کاملا صاف است بتدریج زانو را خم کنید.زانو را به مدت 30 ثانیه  در وضعیت حداکثر خمش نگه دارید سپس به آرامی زانو را صاف کنید.

این نرمش را میتوانید در حالت نشسته و با کمک یک حوله یا  روبان  انجام دهید( موثر تر است)این نرمش را 8 تا 10 بار در روز انجام دهید.(8 تا 10 ست 10 تایی)

تمرین پنجم(Sitting Supported Knee Bends):

بر روی یک صندلی بنشینید پای سالم را مطابق شکل در پشت مچ پای اندام جراحی شده قرار دهید و به آرامی زانو را صاف کنید چند ثانیه زانو را در وضعیت صاف نگه دارید و به آرامی زانو را خم کنید.روزانه 3 الی 5 ست 20 تایی از این تمرین را انجام دهید.

رایلی کینگ : زیبایی یادگیری در این است که کسی نمی‌تواند آن را از شما دور کند، پس بیشتر بدانید ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو

  تعویض مفصل زانو یکی از عمل های جراحی موفق  دررشته ارتوپدی است. خوشبختانه در سال های اخیرامکانات انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو در شهرگرگان فراهم شده است.

  ادامه مطلب ...

 • آرتروسکوپی زانو چیست؟

  آرتروسکوپ یکی از تجهیزات پیشرفته جراحی ارتوپدی است.در این روش یک دوربین کوچک وارد مفصل زانو می شود و با استفاده از ابزار جراحی ظریف عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی زانو یا ترمیم منیسک زانو انجام می شود.به این روش جراحی  که بطور عامیانه  عمل جراحی لیزری زانو گفته می شود.البته به هیچ وجه در آرتروسکوپی زانو از لیزر استفاده نمی شود.

  ادامه مطلب ...

 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل

   زانو بزرگترین مفصل بدن است و هم حرکات لولایی بصورت خم و باز شدن دارد و هم تا حدودی میتواند حرکات چرخشی حول محور طولی را انجام بدهد. مفصل زانو بیش از هر مفصل دیگری در بدن مستعد آسیب دیدن است و این به خاطر نیروهای زیادی است که این مفصل باید تحمل بکند. در حین راه رفتن نیرویی معادل ۱.۵ برابر وزن بدن به زانو وارد می شود. در حین بالا رفتن از پله ۴-۳ برابر و در حین چمباتمه زددن یا دو زانو نشستن این مقدار به ۸ برابر وزن بدن افزایش می یابد.

  ادامه مطلب ...

 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم

  یکی از مهم ترین عوامل موثر در سلامت بدن ما، الگوی غذا و نوشیدنی است که ما در طول روز از آن ها استفاده می کنیم. در مقاله زیر، اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و آن را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

  ادامه مطلب ...

 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟

  در دهه های اخیر عمل جراحی تعویض مفصل زانو جای خود را به عنوان یک عمل جراحی موفق و متداول باز کرده است و میلیون ها نفر در سراسر جهان از مفصل مصنوعی زانو استفاده می کنند. وقتی برای اولین بار بیماری تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرد آن را عمل اولیه جراحی تعویض مفصل زانو Primary total knee replacement surgery میگویند.

  ادامه مطلب ...

 • نحوه مصرف مکمل gain up

  افرادی که ورزش بدنسازی کار می کنند و قصد دارند قدرت و حجم عضلات خود را افزایش دهند، باید از مکمل های ورزشی که آمینو اسید ها و ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین می کند، استفاده نمایند. در مطلب زیر به نحوه مصرف گین آپ می پردازیم.

  ادامه مطلب ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو
 • آرتروسکوپی زانو چیست؟
 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل
 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم
 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟
 • نحوه مصرف مکمل gain up