تشخیص و درمان پارگی های منیسک در زانو

پارگی مینسک یکی از شایعترین آسیبهای ورزشی زانو است.منیسک یک بافت فیبروکارتیلاژ است که از نظر شکل شبیه نعل اسب می باشد.وظیفه اصلی مینسک محافظت از بافت غضروفی وکمک به پایداری مفصل زانو می باشد.در واقع منیسک به عنوان یک بالشتک عمل می کند و فشار وارده به سطح غضروف زانو را بطور قابل ملاحظه ای کاهش می دهد.بنابراین وجود منیسک های سالم در جلوگیری از ایجاد آرتروز زودرس زانو نقش بسیار مهم  ایفا میکنند.

 

پارگی مینسک بطور شایع دنبال آسیبهای ورزشی وهمزمان با آسیب سایر رباط های  زانو(مثل آسیب رباط صلیبی قدامی ) رخ می دهد.این نوع آسیب  اغلب به دنبال پیچ خوردگی زانو و چرخش  بدن بر روی اندامی که بر روی زمین قرار دارد ایجاد می شود و گاهی هم به دنبال ضربه مستقیم مانند حرکت تکل در فوتبال رخ می دهد.

 


نمای مینیسک سالم در آرتروسکوپی زانو

 

 پارگی منیسک در افراد میانسال،در زمینه آرتروز زانو و فرسایش بافت منیسک دیده می شوند که اغلب در دهه پنجم و ششم زندگی اتفاق می افتد .این پارگی ها اغلب بدون ضربه واضح به زانو ایجاد می شوند و آسیب منیسک معمولا حین برخاستن از  حالت نشسته از روی صندلی یا زمین رخ می دهد.

بطور شایع حین آسیب  منیسک صدا کلیک یا پوپ توسط بیمار شنیده می شود که  اغلب دردناک  است.معمولا پس از آسیب منیسک توانایی راه رفتن حفظ می شود.بتدریج  زانو طی چند روز متورم  می شود و ممکن است بیمار دچار محدودیت حرکتی زانو شود.از دیگر علائم شایع آسیب منیسک ،درد حین خم شدن زانو،قفل شدن زانو و احساس خالی کردن زانو می باشد.

در صورت شک به آسیب مینسک بیمار باید تحت معاینات بالینی اختصاصی زانو قرار گیرد.

معمولا برای تایید تشخیص و تعیین وسعت پارگی مینسک ازام ار ای استفاده  . میشود گاهی در گزارش یا تصاویر ام آر آی بصورت کاذب پارگی مینسک دیده که این موارد پارگی واقعی نیست و بیشتر بعلت تغییرات ناشی از فرسایش بافت مینسک است که در  ورزشکاران و در افراد میانسال شایع است .در این موارد جهت تشخیص دقیق پارگی  واقعی منیسک،تطابق معاینات بالینی و یافته های ام آر آی ضروری  است.    

 

نمای پارگی مینیسک زانو

 

انتخاب نوع درمان،بستگی به سن،وضعیت غضروف  و نوع پارگی منیسک دارد.در افراد جوان،معمولا پارگی های بزرگ منیسک نیاز به ترمیم جراحی دارند.ترمیم پارگی منیسک هم بصورت جراحی باز(برش جراحی استاندارد ) و هم بصورت بسته(ترمیم   آرتروسکوپیک  )قابل انجام است. در حال حاضر ترمیم آرتروسکوپیک، روش ارجح درمان می باشد                                             

در بعضی از  انواع پارگی های منیسک بعلت وجود آرتروز همزمان در زانو یا کیفیت نامناسب بافت منیسک ،قابلیت ترمیم وجود ندارد وقسمت پاره مینسک برای جلوگیری از ایجاد آسیب بیشتر به شیوه آرتروسکوپیک برداشته می شود.

در مواردی که پارگی منیسک کوچک است گاهی درمان غیر جراحی در نظر گرفته میشود که شامل یک دوره کاهش سطح فعالیت،استفاده از کمپرس سرد،داروهای ضدالتهاب و فیزیوتراپی  می باشد.                                            

همانطور که پیش تر ذکر شد،منیسک سالم نقش محافظتی بسیار مهم در زانو ایفا می کند و عدم درمان بموقع پارگی های منیسک می تواند طی چند سال منجر به آرتروز پیشرفته  زانو  در افراد جوان شود.از آنجا که امکان ترمیم پارگی های منیسک در موارد مزمن و طول کشیده وجود ندارد،تشخیص  زودهنگام و درمان به موقع پارگی های منیسک  از اهمیت بسزایی برخورداراست .       

 

عمل جراحی ترمیم مینیسک زانو نیاز به تبحر بالا در آرتروسکوپی زانو دارد و در حیطه اعمال جراح فوق تخصص زانو قرار دارد. خوشبختانه در سال های اخیرامکان انجام جراحی آرتروسکوپی ترمیم  مینیسک زانو و بازسازی رباط صلیبیACL دراکثر مراکز درمانی استان گلستان و شهرگرگان وجود دارد .               

 

 

           

رایلی کینگ : زیبایی یادگیری در این است که کسی نمی‌تواند آن را از شما دور کند، پس بیشتر بدانید ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو

  تعویض مفصل زانو یکی از عمل های جراحی موفق  دررشته ارتوپدی است. خوشبختانه در سال های اخیرامکانات انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو در شهرگرگان فراهم شده است.

  ادامه مطلب ...

 • آرتروسکوپی زانو چیست؟

  آرتروسکوپ یکی از تجهیزات پیشرفته جراحی ارتوپدی است.در این روش یک دوربین کوچک وارد مفصل زانو می شود و با استفاده از ابزار جراحی ظریف عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی زانو یا ترمیم منیسک زانو انجام می شود.به این روش جراحی  که بطور عامیانه  عمل جراحی لیزری زانو گفته می شود.البته به هیچ وجه در آرتروسکوپی زانو از لیزر استفاده نمی شود.

  ادامه مطلب ...

 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل

   زانو بزرگترین مفصل بدن است و هم حرکات لولایی بصورت خم و باز شدن دارد و هم تا حدودی میتواند حرکات چرخشی حول محور طولی را انجام بدهد. مفصل زانو بیش از هر مفصل دیگری در بدن مستعد آسیب دیدن است و این به خاطر نیروهای زیادی است که این مفصل باید تحمل بکند. در حین راه رفتن نیرویی معادل ۱.۵ برابر وزن بدن به زانو وارد می شود. در حین بالا رفتن از پله ۴-۳ برابر و در حین چمباتمه زددن یا دو زانو نشستن این مقدار به ۸ برابر وزن بدن افزایش می یابد.

  ادامه مطلب ...

 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم

  یکی از مهم ترین عوامل موثر در سلامت بدن ما، الگوی غذا و نوشیدنی است که ما در طول روز از آن ها استفاده می کنیم. در مقاله زیر، اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و آن را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

  ادامه مطلب ...

 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟

  در دهه های اخیر عمل جراحی تعویض مفصل زانو جای خود را به عنوان یک عمل جراحی موفق و متداول باز کرده است و میلیون ها نفر در سراسر جهان از مفصل مصنوعی زانو استفاده می کنند. وقتی برای اولین بار بیماری تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرد آن را عمل اولیه جراحی تعویض مفصل زانو Primary total knee replacement surgery میگویند.

  ادامه مطلب ...

 • نحوه مصرف مکمل gain up

  افرادی که ورزش بدنسازی کار می کنند و قصد دارند قدرت و حجم عضلات خود را افزایش دهند، باید از مکمل های ورزشی که آمینو اسید ها و ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین می کند، استفاده نمایند. در مطلب زیر به نحوه مصرف گین آپ می پردازیم.

  ادامه مطلب ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو
 • آرتروسکوپی زانو چیست؟
 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل
 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم
 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟
 • نحوه مصرف مکمل gain up