آنچه که باید راجع به مکمل های کلسیم بدانیم

کلسیم عنصری حیاتی  برای استخوان سازی و عملکرد طبیعی سیستم عضلانی اسکلتی است.میزان کلسیم مورد نیاز بدن، روزانه بین۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی گرم است.مکمل های کلسیم و ویتامینD بطور شایع جهت پیشگیری و درمان پوکی استخوان استفاده میشود.

همچنین در موارد زیر نیز علاوه بر رژیم غذایی مناسب نیاز به دریافت مکمل های کلسیم وجود دارد:

 

۱: رژیم غذایی گیاه خواری

۲: عدم تحمل لاکتوز یا حساسیت گوارشی به فرآورده های لبنی

۳. رژیم غذایی حاوی پروتئین حیوانی بالا

۴.مصرف زیاد نمک( باعث افزایش دفع کلسیم می شود)

۵.مصرف طولانی مدت داروی کورتون

مکمل های کلسیم اغلب در ترکیب با ویتامین D  عرضه میشوند و  شامل دو دسته  هستند: کلسیم کربنات و کلسیم سیترات.نوع کلسیم سیترات قابلیت جذب بالاتری دارد و عوارض گوارشی کمتری دارد. به این خاطر در افراد مسن و همچنین در بیمارانی که اختلال جذب گوارشی  دارند استفاده از فرم سیترات کلسیم توصیه می شود.

بهترین زمان مصرف مکمل های کلسیم؟

اگر از قرص های مولتی ویتامین یا آهن در وعده صبحانه استفاده میکنید نباید همزمان از مکمل کلسیم استفاده شود و بهتر است قرص را با نهار یا شام مصرف کنید. قرص کلسیم  را میتوانید   قبل از غذا  یا حین غذا خوردن استفاده کنید.

مصرف همزمان ویتامین c   و آب پرتقال طبیعی باعث افزایش جذب کلسیم می شود. کلسیم در مقادیر تا ۵۰۰ میلیگرم جذب بهتری دارد و اگر میزان بیشتر تجویز شده است  بهتر است در دو نوبت مصرف شود( مثلا با ناهار و با شام هر  وعده یک قرص ۵۰۰ میلیگرمی(

 

تداخلات دارویی مکمل های کلسیم:

مکمل های کلسیم  با برخی از داروها تداخل دارند که در اینجا به برخی از آنها اشاره میکنیم:

۱:  داروهای کنترل فشار خون و دیگوکسین

۲.لووتیروکسین(داروی  درمان کم کاری تیروئید): باعث اختلال جذب دارو میشود و توصیه شده ۴ ساعت بین مصرف دو دارو فاصله باشد

۳.داروهای کاهش اسید معده(امپرازول ):توصیه شده ۲ ساعت فاصله بین مصرف  دو دارو رعایت شود

۴.بیس فسفونات ها(آلندرونات) : این دارو بطور شایع همراه با کلسیم در درمان پوکی استخوان استفاده  می شود .توصیه می شود ابتدا آلندرونات بصورت ناشتا مصرف شود و مکمل کلسیم حداقل ۱ ساعت پس از آن استفاده شود.

 

شایعترین عوارض  استفاده از مکمل های کلسیم عبارتند از:

۱:اختلالات گوارشی: نفخ ، یبوست، تهوع. 

لازم به ذکر است که عوارض گوارشی فرم سیترات کلسیم از کربنات کلسیم کمتر است.

۲.سر درد ، سرگیجه

۳.خشکی دهان و طعم فلزدر دهان

۴.درد عضلانی

رایلی کینگ : زیبایی یادگیری در این است که کسی نمی‌تواند آن را از شما دور کند، پس بیشتر بدانید ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو

  تعویض مفصل زانو یکی از عمل های جراحی موفق  دررشته ارتوپدی است. خوشبختانه در سال های اخیرامکانات انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو در شهرگرگان فراهم شده است.

  ادامه مطلب ...

 • آرتروسکوپی زانو چیست؟

  آرتروسکوپ یکی از تجهیزات پیشرفته جراحی ارتوپدی است.در این روش یک دوربین کوچک وارد مفصل زانو می شود و با استفاده از ابزار جراحی ظریف عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی زانو یا ترمیم منیسک زانو انجام می شود.به این روش جراحی  که بطور عامیانه  عمل جراحی لیزری زانو گفته می شود.البته به هیچ وجه در آرتروسکوپی زانو از لیزر استفاده نمی شود.

  ادامه مطلب ...

 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل

   زانو بزرگترین مفصل بدن است و هم حرکات لولایی بصورت خم و باز شدن دارد و هم تا حدودی میتواند حرکات چرخشی حول محور طولی را انجام بدهد. مفصل زانو بیش از هر مفصل دیگری در بدن مستعد آسیب دیدن است و این به خاطر نیروهای زیادی است که این مفصل باید تحمل بکند. در حین راه رفتن نیرویی معادل ۱.۵ برابر وزن بدن به زانو وارد می شود. در حین بالا رفتن از پله ۴-۳ برابر و در حین چمباتمه زددن یا دو زانو نشستن این مقدار به ۸ برابر وزن بدن افزایش می یابد.

  ادامه مطلب ...

 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم

  یکی از مهم ترین عوامل موثر در سلامت بدن ما، الگوی غذا و نوشیدنی است که ما در طول روز از آن ها استفاده می کنیم. در مقاله زیر، اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و آن را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

  ادامه مطلب ...

 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟

  در دهه های اخیر عمل جراحی تعویض مفصل زانو جای خود را به عنوان یک عمل جراحی موفق و متداول باز کرده است و میلیون ها نفر در سراسر جهان از مفصل مصنوعی زانو استفاده می کنند. وقتی برای اولین بار بیماری تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرد آن را عمل اولیه جراحی تعویض مفصل زانو Primary total knee replacement surgery میگویند.

  ادامه مطلب ...

 • نحوه مصرف مکمل gain up

  افرادی که ورزش بدنسازی کار می کنند و قصد دارند قدرت و حجم عضلات خود را افزایش دهند، باید از مکمل های ورزشی که آمینو اسید ها و ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین می کند، استفاده نمایند. در مطلب زیر به نحوه مصرف گین آپ می پردازیم.

  ادامه مطلب ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو
 • آرتروسکوپی زانو چیست؟
 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل
 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم
 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟
 • نحوه مصرف مکمل gain up