اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم

یکی از مهم ترین عوامل موثر در سلامت بدن ما، الگوی غذا و نوشیدنی است که ما در طول روز از آن ها استفاده می کنیم. در مقاله زیر، اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و آن را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

 

با توجه با تاثیر مصرف مقادیر فراوان نمک در بروز انواع بیماری‌ها از جمله پرفشاری خون بر آن شد تا گفت‌وگویی را با پروفسور «آنچلو آزی» رییس انجمن بین‌المللی بیوشیمی‌و بیولوژی مولکولی و استاد ارشد دانشگاه Tufts آمریکا درباره‌ی بررسی عادات غلط غذایی و نوشیدنی و چگونگی تغذیه صحیح داشته باشد.

به عنوان نخستین سووال خطرناک‌ترین عادت غذایی در جامعه‌ امروز کدام است؟

امروزه اکثر ما به مصرف فراوان نمک عادت کرده‌ایم و تنها توصیه‌ای که می‌توانم در این‌باره به جامعه‌ جهانی داشته باشم مصرف کم نمک و نوشیدن مقادیر مناسبی از آب است مصرف زیاد نمک علتی برای بروز بیماری‌های خود ایمنی است. نتایج تحقیقات اخیر ثابت کرده است که مصرف فراوان نمک سبب از میان رفتن یک سری سلول‌های ایمنی بدن از خانواده‌ی لنفوسیت‌ها موسوم به T17 می‌شود، که از میان رفتن این سلول‌ها می‌تواند سبب ایجاد طیف وسیعی از بیماری‌های خود ایمنی از قبیل MS، روماتیسم و… شود.

کمی‌بیشتر در خصوص میزان مصرف آب توضیح دهید؟

آب به عنوان بهترین شوینده‌ نمک در بدن مطرح است از این رو نوشیدن روزانه ۲ لیتر آب توصیه می‌شود البته مصرف بیش از این میزان نیز جایز نیست چون مصرف زیاد آب می‌تواند ریزمغذی‌ها را از بدن دفع کند.

چه برنامه‌ غذایی و نوشیدنی مناسب است؟

اگر بخواهم برنامه‌ای را برای حفظ سلامت افراد عنوان کنم این است که کمتر غذا حاوی قند و چربی باشد، به میزان مناسب آب بنوشید و همواره ورزش کردن را در برنامه‌ی روزانه خود داشته باشید به کسانی که به حفظ سلامت خود اهمیت می‌دهند توصیه می‌کنم،‌ اتومبیل خود را بفروشید و به جای آن یک کفش ورزشی مناسب تهیه کنید و از همین امروز ورزش کردن را آغاز کنید چون ورزش سبب تولید پروتئین خاص در ماهیچه‌ها می‌شود که آن پروتئین می‌تواند چربی‌های مضر بدن را از میان ببرد.

آقای پروفسور در خصوص مصرف غذاهای فست فود چه توصیه‌ای دارید آیا می‌توان فست‌فودها را مضر دانست؟

فست‌فودها از دو جهت مضر هستند ابتدا چون این نوع غذاها بسیار سریع تهیه می‌شوند و پروسه‌ی پخت کامل در آنها رعایت نمی‌شود هم‌چنین اغلب برای تهیه‌ی آنها روغن فراوانی استفاده می‌شود، علت دوم هم میزان کالری زیاد آنهاست من به افرادی که به علت شرایط شغلی‌ ناگزیر از استفاده از فست‌فودها هستند توصیه می‌کنم به‌جای استفاده‌ از فست‌فودها در منزل غذا تهیه کنند، ‌با این کار هم سلامت خود را حفظ می‌کنند و هم هزینه کمتری را صرف می‌کنند.

یک غلط تغذیه‌ای ایرانیان را نام ببرید.

من با عادات تغذیه‌ای ایرانیان خیلی آشنا نیستم اما از آن زمان که وارد ایران شدم به این نکته پی بردم که ایرانیان خیلی اصرار به خوردن دارند و مدام برای بیشتر خوردن به یکدیگر تعارف می‌کنند و واژه‌ی «بفرمایید میل کنید» در میان ایرانیان بسیار مرسوم است.

تصور می‌کنم ایرانیان بیش از آنچه که بدن‌شان نیاز دارد غذا می‌خورند. هم‌اکنون در آمریکا و کشورهای غربی مصرف نوشابه‌هایی با قند زیاد کاهش یافته است و نوشابه‌های کم قند رایج شده است. مصرف قند زیاد از عوامل خطرساز در بروز سندروم متابولیک است و با وجود این نوشابه‌ها و آبمیوه‌هایی که با درصد زیاد قند در ایران احتمال افزایش شیوع این سندروم در آینده برای ایرانیان وجود دارد.

به نظر من نحوه‌ تغذیه‌ ایرانیان کامل نیست و میزان مصرف ماهی، سبزیجات و میوه‌های آنها کم است. مردم جامعه باید به رستوران‌ها آموزش دهند که چگونه غذا تهیه کنند، در ایالات متحده آمریکا فرد به هنگام مراجعه به رستوران نحوه‌ی سرو غذای خود را به رستوران آموزش می‌دهد به عنوان مثال می‌گوید من کمی‌سالاد می‌خواهم با تکه‌ای ماهی که بدون روغن در فر سرخ شده باشد.

چه توصیه‌ غذایی برای افرادی با اضافه وزن دارید؟

پروفسور آزی: توصیه من برای افراد با اضافه وزن مصرف سوپ عدسی است، این غذا بسیار مفید است چون هم بدون چربی است و هم پس از میل آن فرد سریع احساس سیری می‌کند که این موضوع بسیار اهمیت دارد چون اغلب علت زیاد غذا خوردن افراد دیر سیر شدن آنها است.

در خصوص یک برنامه غذایی متنوع و سالم توضیح دهید، چون انسان نمی‌تواند یک نوع غذا را مدام میل کند حال هر چه آن غذا سالم باشد و به کاهش وزن او کمک کند.

استفاده از ماهی، سوپ مرغ، سوپ سبزیجات، سوپ عدس و استفاده از کدو، ‌بادمجان، سیب‌ زمینی و در کنار آنها مصرف لبنیات می‌تواند غذاهای لذیذ و سالمی‌برای هفت روز هفته باشد، غذاهایی که نه تنها به سلامت و طول عمر کمک می‌کند بلکه کسالتی که پس از صرف غذا در افراد ایجاد می‌شود را از میان می‌برد. البته تا آن جایی که من سراغ دارم غذاهای سنتی ایرانی بسیار سالم‌تر از غذاهای مشابه آمریکایی است.

تغذیه

زمان مناسب برای صرف وعده‌های غذایی چه زمانی است؟

مصرف روزانه غذا باید با حجم کم و به‌صورت وعده‌های متعدد باشد و به لحاظ علمی‌خوردن وعده‌های سنگین به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.خوردن صبحانه‌ی مفصل جایز نیست چون سبب تولید مقادیر فراوان اکسیداتیو در روده و معده می‌شود و پیشنهادی که می‌توانم برای یک صبحانه مفید و سالم داشته باشم مصرف ماست، میوه‌ و سبزیجات است.

برنج از غذاهای اصلی ایرانیان است آیا مصرف فراوان آن می‌تواند برای سلامت مشکل‌ساز باشد؟

برنج حاوی کربوهیدرات‌ فراوانی است و می‌تواند در مدت زمان کوتاهی میزان قند خون را افزایش دهد و متعاقب آن ترشح انسولین در بدن زیاد می‌شود، بنابراین باید در مصرف زیاد برنج احتیاط شود چون بدین ترتیب احتمال ابتلا به دیابت در افراد افزایش می‌یابد و توصیه‌ می‌شود برنج کمتری استفاده شود و همیشه در نظر داشته باشید برنج را خیلی نپخته و زنده آن را مصرف کنید.

من همیشه همانند ماه رمضان مسلمانان تا غروب آفتاب چیزی نمی‌خورم، به عبارتی هر روز روزه‌ام و معتقدم بهترین توصیه برای حفظ سلامت کم خوری است.

من هر روز ۵ صبح از خواب بیدار می‌شوم و پس از یک دوش آب گرم و خواندن روزنامه و چک کردن ایمیل‌هایم در ساعت ۷ صبح به سمت محل کارم در دانشگاه Tufts حرکت می‌کنم، در ساعت ۸ صبح یک فنجان قهوه و ظهر یک فنجان چای می‌نوشم و تا ساعت هفت بعدازظهر که به منزل برمی‌گردم هیچ چیز دیگری نمی‌خورم.

در ساعت ۷ بعد ازظهر پس از بازگشت به منزل، مشغول آشپزی برای تهیه شام می‌شوم و اغلب یک تکه سینه مرغ را در فر بدون روغن می‌پزم و با ادویه و سبزیجاتی مثل ریحان و تلخون می‌خورم.

ساعت ۱۲ شب برای خواب به رختخواب می‌روم و یک ثانیه بعد خواب هستم و راس ساعت ۵ صبح نیز از خواب بیدار می‌شوم به طوری که می‌توانم بگویم حداکثر ۵ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابم.

براساس این گزارش، پروفسور «آنجلو آزی» ایتالیایی الاصل، استاد بازنشسته‌ دانشگاه پادوآ ایتالیا و رییس انجمن بین‌المللی بیوشیمی‌و بیولوژی مولکولی جهان است.

رایلی کینگ : زیبایی یادگیری در این است که کسی نمی‌تواند آن را از شما دور کند، پس بیشتر بدانید ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو

  تعویض مفصل زانو یکی از عمل های جراحی موفق  دررشته ارتوپدی است. خوشبختانه در سال های اخیرامکانات انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو در شهرگرگان فراهم شده است.

  ادامه مطلب ...

 • آرتروسکوپی زانو چیست؟

  آرتروسکوپ یکی از تجهیزات پیشرفته جراحی ارتوپدی است.در این روش یک دوربین کوچک وارد مفصل زانو می شود و با استفاده از ابزار جراحی ظریف عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی زانو یا ترمیم منیسک زانو انجام می شود.به این روش جراحی  که بطور عامیانه  عمل جراحی لیزری زانو گفته می شود.البته به هیچ وجه در آرتروسکوپی زانو از لیزر استفاده نمی شود.

  ادامه مطلب ...

 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل

   زانو بزرگترین مفصل بدن است و هم حرکات لولایی بصورت خم و باز شدن دارد و هم تا حدودی میتواند حرکات چرخشی حول محور طولی را انجام بدهد. مفصل زانو بیش از هر مفصل دیگری در بدن مستعد آسیب دیدن است و این به خاطر نیروهای زیادی است که این مفصل باید تحمل بکند. در حین راه رفتن نیرویی معادل ۱.۵ برابر وزن بدن به زانو وارد می شود. در حین بالا رفتن از پله ۴-۳ برابر و در حین چمباتمه زددن یا دو زانو نشستن این مقدار به ۸ برابر وزن بدن افزایش می یابد.

  ادامه مطلب ...

 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم

  یکی از مهم ترین عوامل موثر در سلامت بدن ما، الگوی غذا و نوشیدنی است که ما در طول روز از آن ها استفاده می کنیم. در مقاله زیر، اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و آن را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

  ادامه مطلب ...

 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟

  در دهه های اخیر عمل جراحی تعویض مفصل زانو جای خود را به عنوان یک عمل جراحی موفق و متداول باز کرده است و میلیون ها نفر در سراسر جهان از مفصل مصنوعی زانو استفاده می کنند. وقتی برای اولین بار بیماری تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرد آن را عمل اولیه جراحی تعویض مفصل زانو Primary total knee replacement surgery میگویند.

  ادامه مطلب ...

 • نحوه مصرف مکمل gain up

  افرادی که ورزش بدنسازی کار می کنند و قصد دارند قدرت و حجم عضلات خود را افزایش دهند، باید از مکمل های ورزشی که آمینو اسید ها و ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین می کند، استفاده نمایند. در مطلب زیر به نحوه مصرف گین آپ می پردازیم.

  ادامه مطلب ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو
 • آرتروسکوپی زانو چیست؟
 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل
 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم
 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟
 • نحوه مصرف مکمل gain up