تاثیرات مفید روانشناسی فعالیت روزانه

اثرات ورزش بر فیزیک بدن غیر قابل انکار است. اما ورزش آثار مفیدی نیز بر روی سلامت روان دارد که در زیر به آن ها می پردازیم :

 

 

ورزش کارایی مغز را افزایش می دهد. فواید ذهنی و روحی که ورزش به همراه دارد، عبارت است از:


کاهش استرس و افزایش شادی
استرس ترشح “نوراپی نفرین” را افزایش می دهد. این ماده شیمیایی واکنش مغز به استرس را کنترل می کند. با کمک ورزش بدن راحت تر با تنش ها کنار می آید. از طرفی تنها 30 دقیقه ورزش کردن در روز می تواند شادی را افزایش دهد.
افزایش اعتماد به نفس
ورزش کردن ذهنیت مثبت فرد را نسبت به خود افزایش می دهد. به این ترتیب اعتماد به نفس افزایش می یابد.


لذت بردن از فضای آزاد
ورزش هایی مانند کوهنوردی، قایقرانی و پیاده روی در فضای آزاد می تواند برای ذهن مفید باشد. ورزش در فضای آزاد به دریافت ویتامین D کمک می کند.
جلوگیری از تحلیل رفتن کارایی شناختی
این موضوع حقیقت دارد که هر چقدر سن بالا می رود، مغز هم تحلیل می رود و احتمال ابتلا به بیماری هایی همچون آلزایمر افزایش می یابد. با اینکه ورزش و تغذیه مناسب نمی تواند آلزایمر را درمان کند اما می تواند از تحلیل رفتن مغز جلوگیری کند.


افزایش حافظه
انجام ورزش مداوم باعث افزایش حافظه و قدرت یادگیری می شود. ورزش کردن تولید سلول های هیپوکامپوس را که مسئول حافظه و یادگیری است، افزایش می دهد.


کنترل اعتیاد
بدن به هنگام لذت، دوپامین ترشح می کند. این هورمون با ورزش، مواد مخدر، غذا خوردن و … ترشح می شود.
بعضی از افراد به ترشح دوپامین معتاد می شوند. ورزش می تواند اعتیاد به مواد دیگر را هم کاهش دهد.


افزایش انرژی
نتایج بررسی ها نشان می دهد افرادی که به صورت منظم ورزش می کنند، انرژی بیشتری دارند و توانایی انجام کارهای مختلف در آنها بیشتر است.


افزایش خلاقیت
انجام ورزش، خلاقیت را تا دو ساعت بعد از آن افزایش می دهد. ورزش در فضای آزاد تاثیر بیشتری بر خلاقیت دارد.


تاثیرگذاری بر دیگران
افرادی که با هم ورزش می کنند باعث ایجاد انگیزه در یکدیگر می شوند و تاثیر مثبت بر یکدیگر می گذارند. در واقع عضو یک تیم ورزشی بودن باعث افزایش قدرت می شود.

منبع:روزنامه خراسان

رایلی کینگ : زیبایی یادگیری در این است که کسی نمی‌تواند آن را از شما دور کند، پس بیشتر بدانید ...

 • آسیب ورزشی و راهکارهای مقابله با آن در روان شناسی ورزشی

  آسیب ورزشی و عوامل موثر برآن:

  آسیب ورزشی نوعی استرس یا فشارغافلگیر کننده است و معمولا زمانی رخ می دهد که ورزشکار بیش از هر موقع دیگر درخود احساس آمادگی می کند.حائز اهمیت است که آسیب در چه زمان و شرایطی رخ داده

  ادامه مطلب ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو

  تعویض مفصل زانو یکی از عمل های جراحی موفق  دررشته ارتوپدی است. خوشبختانه در سال های اخیرامکانات انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو در شهرگرگان فراهم شده است.

  ادامه مطلب ...

 • آرتروسکوپی زانو چیست؟

  آرتروسکوپ یکی از تجهیزات پیشرفته جراحی ارتوپدی است.در این روش یک دوربین کوچک وارد مفصل زانو می شود و با استفاده از ابزار جراحی ظریف عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی زانو یا ترمیم منیسک زانو انجام می شود.به این روش جراحی  که بطور عامیانه  عمل جراحی لیزری زانو گفته می شود.البته به هیچ وجه در آرتروسکوپی زانو از لیزر استفاده نمی شود.

  ادامه مطلب ...

 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل

   زانو بزرگترین مفصل بدن است و هم حرکات لولایی بصورت خم و باز شدن دارد و هم تا حدودی میتواند حرکات چرخشی حول محور طولی را انجام بدهد. مفصل زانو بیش از هر مفصل دیگری در بدن مستعد آسیب دیدن است و این به خاطر نیروهای زیادی است که این مفصل باید تحمل بکند. در حین راه رفتن نیرویی معادل ۱.۵ برابر وزن بدن به زانو وارد می شود. در حین بالا رفتن از پله ۴-۳ برابر و در حین چمباتمه زددن یا دو زانو نشستن این مقدار به ۸ برابر وزن بدن افزایش می یابد.

  ادامه مطلب ...

 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم

  یکی از مهم ترین عوامل موثر در سلامت بدن ما، الگوی غذا و نوشیدنی است که ما در طول روز از آن ها استفاده می کنیم. در مقاله زیر، اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و آن را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

  ادامه مطلب ...

 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟

  در دهه های اخیر عمل جراحی تعویض مفصل زانو جای خود را به عنوان یک عمل جراحی موفق و متداول باز کرده است و میلیون ها نفر در سراسر جهان از مفصل مصنوعی زانو استفاده می کنند. وقتی برای اولین بار بیماری تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرد آن را عمل اولیه جراحی تعویض مفصل زانو Primary total knee replacement surgery میگویند.

  ادامه مطلب ...

 • آسیب ورزشی و راهکارهای مقابله با آن در روان شناسی ورزشی
 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو
 • آرتروسکوپی زانو چیست؟
 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل
 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم
 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟