وقتی روان، جسم را بیمار میکند - اختلال سوماتیک سمپتوم

سارا ۳۵ ساله و عزادار مادرش است. مدتی است با نامزدش روابط خوبی ندارند.او تنها یک برادر دارد . اما از جانب برادرش حمایت چندانی دریافت نمی کند. او سالهاست که سابقه ناراحتی های جسمی مختلف ومبهم دارد که گاهی هم خودبه خود خوب می شوند.او به دلیل سوزش و درد در مفاصلش معتقداست به آرتروز مبتلاست ، با اینکه پزشکان متعددی وجود آرتروز را در او رد کرده اند ،اما او آرام نمی گیرد ورفتن از این دکتر به آن دکتر را ادامه می دهد.

اختلال سوماتیک سمپتوم:

شروع اختلال سوماتیک سمپتوم معمولا بین ۲۰ تا ۳۰ سال میباشد، فرد از علائمی رنج می برد که ظاهرا ناشی از بیماری جسمی است ، افکار ،احساسات و اعمال فرد در تناسب با این علایم افراطی است ،طوری که کوچکترین علایمی را در خودبزرگ نمایی میکنند و معتقد اند بیماری جدی دارد. زمانی که پزشک با استناد به آزمایش های بالینی وجود بیماری را رد میکند ، فرد قانع نمیشود وانرژی و زمان زیادی را صرف رفتن ازاین دکتر به آن دکتر می کند.این اختلال معمولا بعد از استرس های مهم زندگی رخ میدهد و در ۸۰ درصد موارد در کنارآن فردمبتلا همزمان از افسردگی و اضطراب نیز رنج میبرد.

پیش آگهی
 در نهایت تقریبا نیمی از افراد مبتلا  بهبودی چشمگیری خواهند داشت .کودکانی که به این اختلال مبتلا هستند نیز معمولا تا رسیدن به اواخر نوجوانی بهبود خواهند یافت.

درمان
این افراد ابتدا اشتباها به پزشکان عمومی، ارتوپدی ،داخلی و...مراجعه میکنند ،اما بعد از آزمایش های به عمل آمده ،پزشکان آنها را به متخصصین روان ارجاع میدهند. آنها معمولا در مقابل رواندرمانی مقاومت میکنند ،زیرا مشکلات جسمی خودرا ناشی از روان خود نمیدانند. آموزش مهارت ها نظیر کاهش استرس و روش های مقابله مدار،و انواع رواندرمانی انفرادی ودارودرمانی میتواند مفید واقع شود.


المیرا کیانی پور _متخصص روان شناسی

رایلی کینگ : زیبایی یادگیری در این است که کسی نمی‌تواند آن را از شما دور کند، پس بیشتر بدانید ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو

  تعویض مفصل زانو یکی از عمل های جراحی موفق  دررشته ارتوپدی است. خوشبختانه در سال های اخیرامکانات انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو در شهرگرگان فراهم شده است.

  ادامه مطلب ...

 • آرتروسکوپی زانو چیست؟

  آرتروسکوپ یکی از تجهیزات پیشرفته جراحی ارتوپدی است.در این روش یک دوربین کوچک وارد مفصل زانو می شود و با استفاده از ابزار جراحی ظریف عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی زانو یا ترمیم منیسک زانو انجام می شود.به این روش جراحی  که بطور عامیانه  عمل جراحی لیزری زانو گفته می شود.البته به هیچ وجه در آرتروسکوپی زانو از لیزر استفاده نمی شود.

  ادامه مطلب ...

 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل

   زانو بزرگترین مفصل بدن است و هم حرکات لولایی بصورت خم و باز شدن دارد و هم تا حدودی میتواند حرکات چرخشی حول محور طولی را انجام بدهد. مفصل زانو بیش از هر مفصل دیگری در بدن مستعد آسیب دیدن است و این به خاطر نیروهای زیادی است که این مفصل باید تحمل بکند. در حین راه رفتن نیرویی معادل ۱.۵ برابر وزن بدن به زانو وارد می شود. در حین بالا رفتن از پله ۴-۳ برابر و در حین چمباتمه زددن یا دو زانو نشستن این مقدار به ۸ برابر وزن بدن افزایش می یابد.

  ادامه مطلب ...

 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم

  یکی از مهم ترین عوامل موثر در سلامت بدن ما، الگوی غذا و نوشیدنی است که ما در طول روز از آن ها استفاده می کنیم. در مقاله زیر، اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و آن را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

  ادامه مطلب ...

 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟

  در دهه های اخیر عمل جراحی تعویض مفصل زانو جای خود را به عنوان یک عمل جراحی موفق و متداول باز کرده است و میلیون ها نفر در سراسر جهان از مفصل مصنوعی زانو استفاده می کنند. وقتی برای اولین بار بیماری تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرد آن را عمل اولیه جراحی تعویض مفصل زانو Primary total knee replacement surgery میگویند.

  ادامه مطلب ...

 • نحوه مصرف مکمل gain up

  افرادی که ورزش بدنسازی کار می کنند و قصد دارند قدرت و حجم عضلات خود را افزایش دهند، باید از مکمل های ورزشی که آمینو اسید ها و ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین می کند، استفاده نمایند. در مطلب زیر به نحوه مصرف گین آپ می پردازیم.

  ادامه مطلب ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو
 • آرتروسکوپی زانو چیست؟
 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل
 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم
 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟
 • نحوه مصرف مکمل gain up