وقتی روان جسم را بیمار میکند - اختلال سوماتیک سمپتوم به همراه درد

مینا ۳۵ ساله ، مطلقه وخانه دارکه بعد از جدایی مجبور به کار کردن دررستوران شده.شغلی که همیشه از آن متنفر بوده.رفتارسر آشپز با او تحقیر آمیز بود.روزی دررستوران پایش لیز میخورد و به زمین می افتد .پزشک بعد از معاینات کامل تشخیص میدهد که مینا مشکل خاصی ندارد.اما مینا می گوید کمرش به شدت درد میکندو گاهی نیز در شکمش درد وحشتناکی دارد.اواکثرا نمیتواند جای دقیق دردش را مشخص کند.با این حال دردهایش آنقدرشدیداست که مجبور می شود شغلش را رها کند...

اختلال سوماتیک سمپتوم به همراه درد :
اثر عوامل روانی بر دردجسمی به اثبات رسیده .تصور کنید زمانی که شما ازروی خوشحالی مشت به دیوار میکوبید درمقایسه با وقتی که ازروی عصبانیت مشت به دیوار میکوبید ، دردکمتری احساس میکنید .دراین اختلال فرد درد شدیدی را تجربه میکند ،اما این درد چند ویژگی دارد،اینکه متعدد است و شدیدتر از دردی است که از بیماری جسمی انتظار میرود.یافتن مکان آن دشوار است وبا اینکه معاینات چیزی را نشان نمیدهد فرد قانع نمیشود که مشکلی درکارنیست. این دردها میتواند به صورت کمر درد،درد مفاصل ،درد در دست وپا،سردرد ،معده درد و ... ظاهر شود .زمانی که پزشک شدت درد را زیر سوال میبرد ، معمولا بیمار عصبانی می شود وحس میکند پزشک او را درک نکرده ...

سبب شناسی
اگر از دردهایی رنج میبرید که پزشکان برای آن علل جسمی قابل شناسایی و کافی پیدا نکرده اند،این احتمال وجود دارد که تعارضات درون روانی شما ،ا ز طریق بدنتان ابراز شده باشند .افرادی که قادر نیستند احساسات خود را از طریق کلمات بیان کنند ،احساسات خود را از طریق بدن ابراز میکنند...

پیش آگهی
افرادی که به رغم داشتن درد،فعالیت های رومزه را از سر میگیرند در مقایسه با افرادی که به درد اجازه میدهند سبک زندگی آنها را تعیین کند ،پیش آگهی بهتری جهت درمان دارند.

درمان:
روان درمانی تحلیلی و شناخت درمانی میتواند مفید واقع شود.داروهای مسکن در تسکین این نوع درد کاری ازپیش نمی برد و احتمال دارد در اثر مصرف زیادی داروهای مسکن قوی ،به  این داروها معتاد شوید. تحقیقات نشان داده داروهای ضد افسردگی میتوانند  برایتان موثر واقع شوند.

المیرا کیانی پور _دکتری تخصصی روان شناسی

رایلی کینگ : زیبایی یادگیری در این است که کسی نمی‌تواند آن را از شما دور کند، پس بیشتر بدانید ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو

  تعویض مفصل زانو یکی از عمل های جراحی موفق  دررشته ارتوپدی است. خوشبختانه در سال های اخیرامکانات انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو در شهرگرگان فراهم شده است.

  ادامه مطلب ...

 • آرتروسکوپی زانو چیست؟

  آرتروسکوپ یکی از تجهیزات پیشرفته جراحی ارتوپدی است.در این روش یک دوربین کوچک وارد مفصل زانو می شود و با استفاده از ابزار جراحی ظریف عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی زانو یا ترمیم منیسک زانو انجام می شود.به این روش جراحی  که بطور عامیانه  عمل جراحی لیزری زانو گفته می شود.البته به هیچ وجه در آرتروسکوپی زانو از لیزر استفاده نمی شود.

  ادامه مطلب ...

 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل

   زانو بزرگترین مفصل بدن است و هم حرکات لولایی بصورت خم و باز شدن دارد و هم تا حدودی میتواند حرکات چرخشی حول محور طولی را انجام بدهد. مفصل زانو بیش از هر مفصل دیگری در بدن مستعد آسیب دیدن است و این به خاطر نیروهای زیادی است که این مفصل باید تحمل بکند. در حین راه رفتن نیرویی معادل ۱.۵ برابر وزن بدن به زانو وارد می شود. در حین بالا رفتن از پله ۴-۳ برابر و در حین چمباتمه زددن یا دو زانو نشستن این مقدار به ۸ برابر وزن بدن افزایش می یابد.

  ادامه مطلب ...

 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم

  یکی از مهم ترین عوامل موثر در سلامت بدن ما، الگوی غذا و نوشیدنی است که ما در طول روز از آن ها استفاده می کنیم. در مقاله زیر، اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و آن را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

  ادامه مطلب ...

 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟

  در دهه های اخیر عمل جراحی تعویض مفصل زانو جای خود را به عنوان یک عمل جراحی موفق و متداول باز کرده است و میلیون ها نفر در سراسر جهان از مفصل مصنوعی زانو استفاده می کنند. وقتی برای اولین بار بیماری تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرد آن را عمل اولیه جراحی تعویض مفصل زانو Primary total knee replacement surgery میگویند.

  ادامه مطلب ...

 • نحوه مصرف مکمل gain up

  افرادی که ورزش بدنسازی کار می کنند و قصد دارند قدرت و حجم عضلات خود را افزایش دهند، باید از مکمل های ورزشی که آمینو اسید ها و ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین می کند، استفاده نمایند. در مطلب زیر به نحوه مصرف گین آپ می پردازیم.

  ادامه مطلب ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو
 • آرتروسکوپی زانو چیست؟
 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل
 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم
 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟
 • نحوه مصرف مکمل gain up