تمرین های ورزشی و بازتوانی پس از عمل تعویض مفصل زانو

آرتروز زانو یکی از شایعترین بیماری های  استخوان و مفاصل است. تنها روش درمان موثر در مراحل پیشرفته آرتروز زانو, تعویض مفصل زانو است. تعویض مفصل زانو یکی از موفق ترین عمل های جراحی ارتوپدی است. در چند سال اخیر خوشبختانه امکانات انجام عمل های فوق تخصصی زانو در بیشتر مراکز درمانی شهر گرگان و استان گلستان فراهم شده است . مراقبت پس از جراحی مناسب و بازتوانی به موقع, نقش مهمی درموفقیت عمل جراحی تعویض مفصل زانو دارد.

 

قبل از انجام تمرینات ورزشی این مقاله  با جراح ارتوپد مشورت کنید.

 

 

تمرین اول( (Quadriceps Sets )

عضله چهار سر ران را سفت کنید و سعی کنید زانو را به مدت 5 تا 10 ثانیه در وضعیت صاف نگه دارید.  بهتر است یک رول حوله ای را زیر پاشنه قرار دهید.این تمرین را 10 بار تکرار کنید و در روز 5 تا ست 10 تایی از این تمرین را انجام دهید.


تمرین اول

 

 

تمرین دوم(Straight Leg Raises)  

به پشت دراز بکشید.اندام تحتانی را در حالی که زانو کاملا صاف است بلند کنید و به مدت 3 ثانیه نگه دارید.سپس این تمرین را با پای مقابل انجام دهید.5 ست 10 تایی از این تمرین را بصورت روزانه انجام دهید.


تمرین 2

تمرین سوم(Ankle pump )

پا را به سمت بالا و سپس پایین کشیده وعضلات ساق را منقبض کنید و این تمرین را به مدت چند دقیقه ادامه دهید. 3 تا 5 بار در روز این تمرین را انجام دهید. این تمرین را بلافاصله پس از اتمام عمل جراحی تعویض مفصل زانو می توان انجام داد.انجام منظم این تمرین به بهبود تورم اندام و زانو کمک میکند.


تمرین 3

 

 

تمرین چهارم(Bed-Supported Knee Bends)

 

بر روی تخت دراز بکشید و در حالی که کف پا روی تخت قراردارد به آرامی پا را به سمت باسن بیاورید.سپس 10 ثانیه اندام را در این وضعیت حفظ کنید.این تمرین را 5 بار در هر 2 ساعت تکرار کنید.

 

 


تمرین 4

 

همچنین میتوان این تمرین را بصورت موثر تر بصورت زیر با استفاده از یک ملافه یا کش ورزشی انجام داد.این تمرین بهتر است در پایان هفته دوم پس از بهبود زخم محل جراحی زانو انجام شود.


ادامه تمرین 4

 

 

 

تمرین پنجم(Sitting Supported Knee Bends)

بر روی یک صندلی بنشینید پای سالم را مطابق شکل در پشت مچ پای اندام جراحی شده قرار دهید و به آرامی زانو را صاف کنید چند ثانیه زانو را در وضعیت صاف نگه دارید و به آرامی زانو را خم کنید.در هر ساعت 3 الی 5 دقیقه این تمرین را انجام دهید.


تمرین5

ادامه تمرین5

 

ممکن است به دنبال انجام تمرینات بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو,دچار درد و تورم زانو شوید.برای کاهش درد و التهاب زانو یک کیسه یخ را داخل یک پارچه یا حوله نازک قرار دهید و روی زانو قرار دهید( درهر 15 دقیقه 3 تا 5 دقیقه).