تمرینات ورزشی وبازتوانی پس ازجراحی رباط صلیبی زانو ACL با روش آرتروسکوپی

ترمیم و بازسازی پارگی رباط صلیبی زانوACL  با آرتروسکوپی از شیوه های نوین جراحی ارتوپدی است که خوشبختانه در حال حاضر امکانات لازم جهت انجام اعمال جراحی آرتروسکیپیک زانو در  شهرگرگان و استان گلستان  وجود دارد.

 

به دنبال پارگی رباط صلیبی ACL ,زانو دچار ناپایداری می شود و بیمار بتدریج دچار احساس خالی کردن زانومی شود.این حالت ناپایداری زانو بتدریج منجر به ایجاد ضایعات غضروفی .پارگی منیسک و ایجاد آرتروز زودرس می شود . هدف از انجام جراحی رباط صلیبی ,بازگرداندن عملکرد زانو به سطح قبل از آسیب و پیشگیری از ایجاد آسیب های بیشتر است.

مهمترین عامل موفقیت در جراحی , رعایت نکات تکنیکی حین جراحی و تعامل مناسب بین بیمار و جراح است.  بیمار باید ازروند بازتوانی پس از عمل جراحی رباط صلیبی ACLاگاهی کامل داشته باشد.انجام حرکات ورزشی و نرمش های خودسرانه می تواند منجر به پارگی مجدد رباط صلیبی شود!

لطفا قبل از انجام تمرینات بازتوانی پس از جراحی رباط صلیبی در این مقاله به نکات زیر توجه کنید:

1.هدف از نگارش این مقاله آموزش  تمرینات ورزشی پس از جراحی رباط صلیبیACL به بیمارانی است که توسط دکتر شاهین میرکریمی(فوق تخصص جراحی زانو, گرگان) تحت جراحی قرار گرفته اند. اگر تحت نظر جراح ارتوپد دیگری هستید قبل از انجام این حرکات با پزشک معالج مشورت کنید

2.نوع و مدت زمان انجام تمرینات بازتوانی پس از جراحی رباط صلیبی ACL زانو ,بر اساس   شرایط بیمار ,وجود آسیب های همراه دیگر (مثل پارگی منیسک یا ضایعات غضروفی زانو) متفاوت است.

 

آِیا بعد از عمل جراحی رباط صلیبی ACL نیاز به  بریس (زانو بند) وجود دارد؟

 

معمولا در افرادی که عضله چهارسر ران ضیف است و الگوی راه رفتن  طبیعی ندارند .حین راه رفتن از بریس  بلند و مدرج  زانو  HING KNEE BRACE) (استفاده می شود, این زانو بند مدرج است و اغلب بین 0 تا 110 درجه قابل تنظیم است.حین راه رفتن باید زانو بند در حالت کاملا صاف (صفر درجه)قفل شود. با این حال در بیشتر موارد پس از جراحی رباط صلیبی ACL نیاز به استفاده از زانو بند وجود ندارد.

 

آیا بعد از جراحی رباط صلیبی ACL نیاز به استفاده از عصا (چوب زیر بغل) وجود دارد؟

دراکثر بیماران پس از جراحی رباط صلیبیACL توصیه می شود به مدت 4  هفته از چوب زیر بغل استفاده شود. بیمار اجازه دارد با کمک عصا راه برود . با رعایت این نکات , وزن گذاری بر روی اندام جراحی شده تا حدی که منجر به درد زیاد نشود, اشکالی ندارد.

 

بازتوانی  پس از جراحی رباط صلیبی زانو ACL(ماه اول پس از جراحی )

مهمترین هدف در این مرحله کاهش درد و تورم زانو و بدست آوردن دامنه حرکتی زانو از صفر تا 90  می باشد. در این مرحله اکثر تمرینات بر انقباض عضله چهار سر ران و تلاش برای صاف کردن کامل زانو تاکیید دارند.

دردو هفته نخست پس از جراحی باز سازی رباط صلیبی زانو  ACL  خم کردن زانو به میزان 90 تا 100 درجه مجاز است.از روز ۱۴ تا پایان ماه اول خم کردن زانو باید به 130 تا 140 درجه(خم کردن کامل ) برسد.

در 72 ساعت اول پس از جراحی رباط صلیبی  ACL از کمپرس سرد استفاده کنید.در هر نیم ساعت 5 تا 10 دقیقه کیسه یخ را بر روی زانو قرار دهید.

در پایان هفته سوم(روز21) به مدت 15 دقیقه در روز از دوچرخه ثابت استفاده کنید.

 

1.Heel prop

در این تمرین بیمار بر روی تخت در حالت نشسته قرار میگیرد ودر حالی که زانو کاملا صاف است یک رول حوله یا یک بالشتک را در پشت مچ پا قرار دهید بطوریکه ساق و پشت ران از روی سطح تخت بلند شود.سپس سعی کنید با فشار دست بر روی ران زانو را در وضعیت صاف نگه دارید (به مدت 5 ثانیه)سپس استراحت کنید. این تمرین را 5 تا 6 بار در روز وهر بار به مدت 2 تا 3 دقیقه انجام دهید.

 

این تمرین را میتوان با استفاده از یه روبان یا حوله بصورت موثر تری انجام داد(به شکل زیر توجه کنید)

 

HEEL SLIDE:

در حالت درازکش بر روی تخت قرار بگیرید ودر حالیکه زانو کاملا صاف است بتدریج زانو را خم کنید.زانو را به مدت 30 ثانیه  در وضعیت حداکثر خمش نگه دارید سپس به آرامی زانو را صاف کنید.

این نرمش را میتوانید در حالت نشسته و با کمک یک حوله یا  روبان  انجام دهید( موثر تر است)این نرمش را 8 تا 10 بار در روز انجام دهید.(8 تا 10 ست 10 تایی)

تمرین پنجم(Sitting Supported Knee Bends):

بر روی یک صندلی بنشینید پای سالم را مطابق شکل در پشت مچ پای اندام جراحی شده قرار دهید و به آرامی زانو را صاف کنید چند ثانیه زانو را در وضعیت صاف نگه دارید و به آرامی زانو را خم کنید.روزانه 3 الی 5 ست 20 تایی از این تمرین را انجام دهید.