پارگی رباط صلیبی زانو(ACL),تشخیص ودرمان

پارگی و کشیدگی رباط صلیبی یکی از شایعترین آسیب های ورزشی زانو میباشد.طبق آخرین مطالعات پارگی رباط صلیبی زانو(ACL) در رتبه نخست آسیب های ورزشی در میان ورزشکاران گرگان وگنبد و استان گلستان قرار دارد.

رباط صلیبی(acl)  زانو چیست و چه نقشی دارد؟

مفصل زانوتوسط 4 رباط قوی به هم متصل می شوند .این رباط ها شامل 2 رباط صلیبی قدامی(acl)وخلفی(pcl) و2رباط جانبی(mclو LCL) میباشند.رباط صلیبی acl نقش پایدار کننده مفصل زانو را دارد.این رباط داخل مفصل زانو قرار دارد و قابل لمس نیست.(شکل1).

شکل۱

علايم پارگی رباط صلیبیَACL  چیست؟

بیمار اغلب به دنبال ضربه مستقیم به زانو حین ورزش یا چرخش بدن بر روی زانو دچار درد و تورم زانو می شود.گاهی اوقات حین آسیب صدای بلندی شبیه به POPشنیده می شود.به دنبال پارگی رباط زانو اغلب تورم قابل توجه درمفصل زانو ایجاد میشود. دامنه حرکتی زانو در اکثر موارد کاهش یافته است.پس از سپری شدن دوره حاد آسیب(1تا 2 هفته اول)درد و تورم کاهش می یابد و بیمار بتدریج دچاراحساس ناپایداری وخالی کردن زانو می شود.گاهی اوقات در موارد پارگی مزمن ACL , به دنبالی خالی کردن زانو , پارگی مینیسک و قفل شدگی زانو ایجاد می شود.

 

آیا پارگی رباط صلیبی  زانوACL)) نیاز به جراحی دارد؟

در موارد پارگی کامل رباط صلیبی ACL زانو,نیاز به جراحی وجود دارد.در صورت عدم درمان پارگی ACL , فرد آسیب دیده قادر نخواهد بود به سطح فعالیت قبلی باز گردد و بتدریج در اثر ناپایداری زانو, آرتروز زودرس زانو و درد زانو ایجاد می شود.بهترین روش جراحی رباط صلیبی زانو((ACL ,روش آرتروسکوپی است.

در موارد پارگی ناکامل رباط صلیبی ACL در افراد غیر ورزشکار اغلب نیاز به جراحی وجود ندارد و اکثر افراد با فیزیوتراپی و تقویت عضلات بهبود می یابند ولی در ورزشکاران حرفه ای  اغلب نیاز به جراحی و ترمیم رباط صلیبی  وجود دارد.

 

بهترین روش جراحی پارگی رباط صلیبی زانو ACL) ) چیست؟

 بهترین روش ترمیم و باز سازی رباط صلیبی زانو(ACL) , روش جراحی آرتروسکوپیک می باشد.شاید روش جراحی لیزری زانو را شنیده باشید ولی در واقع این نامی عامیانه است که برخی از افراد برای جراحی بسته زانو با آرتروسکوپ به کار می برند.در روش آرتروسکوپی یک دوربین 4 میلیمتری وارد زانو می شود و با استفاده از ابزار ظریف عمل ترمیم رباط صلیبی یا مینیسک زانو انجام می شود.

بازسازی رباط صلیبی زانو(acl) اغلب با استفاده از تاندون عضلات هامسترینگ انجام می شود.در این روش جراح زانو ابتدا با استفاده از آرتروسکوپ 2 تونل در استخوان های اطراف زانو ایجاد می کند و سپس رباط بازسازی شده را با استفاده از پیچ های قابل جذب به زانو اتصال میدهد.(شکل2).

شکل 2

مراقبت های بعد از عمل جراحی رباط صلیبی        :ACL   

پس از جراحی acl نیازی به گچ گیری یا بی حرکتی مطلق وجود ندارد و بیمار می تواند به صورت نسبی وزن گذاری روی اندام داشته باشد. وزن گذاری تا هفته سوم با چوب زیر بغل اجازه داده می شود.فیزیوتراپی و انجام تقویت عضلات چهار سر ران و همسترینگ ضروری است.بازگشت به ورزش  پس از ترمیم ACLاغلب پس از 6 ماه امکان پذیر است.

 

 

رایلی کینگ : زیبایی یادگیری در این است که کسی نمی‌تواند آن را از شما دور کند، پس بیشتر بدانید ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو

  تعویض مفصل زانو یکی از عمل های جراحی موفق  دررشته ارتوپدی است. خوشبختانه در سال های اخیرامکانات انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو در شهرگرگان فراهم شده است.

  ادامه مطلب ...

 • تمرین های ورزشی و بازتوانی پس از عمل تعویض مفصل زانو

  آرتروز زانو یکی از شایعترین بیماری های  استخوان و مفاصل است. تنها روش درمان موثر در مراحل پیشرفته آرتروز زانو, تعویض مفصل زانو است. تعویض مفصل زانو یکی از موفق ترین عمل های جراحی ارتوپدی است. در چند سال اخیر خوشبختانه امکانات انجام عمل های فوق تخصصی زانو در بیشتر مراکز درمانی شهر گرگان و استان گلستان فراهم شده است . مراقبت پس از جراحی مناسب و بازتوانی به موقع, نقش مهمی درموفقیت عمل جراحی تعویض مفصل زانو دارد.

  ادامه مطلب ...

 • آرتروسکوپی زانو چیست؟

  آرتروسکوپ یکی از تجهیزات پیشرفته جراحی ارتوپدی است.در این روش یک دوربین کوچک وارد مفصل زانو می شود و با استفاده از ابزار جراحی ظریف عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی زانو یا ترمیم منیسک زانو انجام می شود.به این روش جراحی  که بطور عامیانه  عمل جراحی لیزری زانو گفته می شود.البته به هیچ وجه در آرتروسکوپی زانو از لیزر استفاده نمی شود.

  ادامه مطلب ...

 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل

   زانو بزرگترین مفصل بدن است و هم حرکات لولایی بصورت خم و باز شدن دارد و هم تا حدودی میتواند حرکات چرخشی حول محور طولی را انجام بدهد. مفصل زانو بیش از هر مفصل دیگری در بدن مستعد آسیب دیدن است و این به خاطر نیروهای زیادی است که این مفصل باید تحمل بکند. در حین راه رفتن نیرویی معادل ۱.۵ برابر وزن بدن به زانو وارد می شود. در حین بالا رفتن از پله ۴-۳ برابر و در حین چمباتمه زددن یا دو زانو نشستن این مقدار به ۸ برابر وزن بدن افزایش می یابد.

  ادامه مطلب ...

 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم

  یکی از مهم ترین عوامل موثر در سلامت بدن ما، الگوی غذا و نوشیدنی است که ما در طول روز از آن ها استفاده می کنیم. در مقاله زیر، اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و آن را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

  ادامه مطلب ...

 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟

  در دهه های اخیر عمل جراحی تعویض مفصل زانو جای خود را به عنوان یک عمل جراحی موفق و متداول باز کرده است و میلیون ها نفر در سراسر جهان از مفصل مصنوعی زانو استفاده می کنند. وقتی برای اولین بار بیماری تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرد آن را عمل اولیه جراحی تعویض مفصل زانو Primary total knee replacement surgery میگویند.

  ادامه مطلب ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو
 • تمرین های ورزشی و بازتوانی پس از عمل تعویض مفصل زانو
 • آرتروسکوپی زانو چیست؟
 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل
 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم
 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟