زانوی پرانتزی یا ژنوواروم چیست؟

زانوی پرانتزی در واقع نوعی انحراف  محور اندام در استخوان های اطراف زانو میباشد. منشاء آن  اغلب از استخوان تیبیا (درشت نی) وگاهی از قسمت پایین استخوان ران (فمور) است.

اگر در حالت ایستاده در حالی که مچ هر دو پا به هم چسبیده است ، از روبرو به زانو نگاه کنیم ، در حالت طبیعی  زانو ها به هم چسبیده اند یا فاصله کمی دارند.

در زانوی پرانتزی این فاصله زیاد می شود و شکل ظاهری دو اندام در کنار هم شبیه به دو پرانتز ( ) می شود.

علت ایجاد زانوی پرانتزی (ژنوواروم) چیست؟

پس از تولد و تا یکسالگی  زانو ظاهری پرانتزی دارد که بتدریج در ۴ تا ۷ سالگی به فرم طبیعی میرسد.زانوی پرانتزی می تواند در اثر عوامل ژنتیک  و هر عاملی که منجر به اختلال  در عملکرد صفحه رشد اطراف زانو شود ایجاد شود. مهمترین عوامل  ایجاد ژنوواروم عبارتند از:

۱:بیماری ریکتز  (نرمی استخوان ناشی از کمبود  یا مقاومت به ویتامین D در کودکان)

۲.شکستگی های اطراف زانو

۳.اختلالات مادرزادی رشد اندام تحتانی

۴.عفونت های مفصل و اطراف مفصل زانو

۵. بیماری های روماتیسمی مفصل زانو قبل از بلوغ اسکلتی

۶.تمرینات ورزشی شدید در کودکی و نوجوانی مثل فوتبال

 

زانوی پرانتزی چه عوارضی ایجاد می کند؟

در موارد خفیف  زانوی پرانتزی (ژنوواروم) اغلب مشکل خاصی ایجاد نمی شود ولی در موارد شدید  انحراف زانو ، بعلت اینکه فشار وزن بطور مساوی در سطح غضروف مفصل زانو پخش نمی شود بتدریج ساییدگی مفصل ، درد  و آرتروز  زودرس زانو ایجاد می شود.

همچنین در زانوی پرانتزی شدید  امکان دارد  بتدریج رباط های  جانبی  و داخلی  زانو دچار  کشیدگی شود و بعلت افزایش طول، عملکرد خود را از دست  بدهد . در این موارد بیمار  علاوه  بر درد  دچار احساس ناپایداری و خالی کردن  زانو می شود.

 

 

درمان زانوی  پرانتزی چیست؟

در موارد خفیف و بدون درد اغلب نیاز به جراحی وجود ندارد وبا کاهش وزن و تقویت عضلات اطراف زانو می توان از ایجاد  آرتروز  زانو  تا حد زیادی جلوگیری  کرد. بطور کلی استفاده  از   زانو بند و بریس و یا  کفش طبی تاثیری در اصلاح یا جلوگیری از پیشرفت  زانوی پرانتزی ( ژنو واروم) ندارد.

 

چه زمانی زانوی پرانتزی  نیاز  به جراحی دارد؟

۱:  در مواردیکه ژنوواروم با درد مزمن و مقاوم  به درمان وجود دارد

۲: زانوی پرانتزی که با ناپایداری  و احساس خالی کردن زانو همراه باشد

۳.زیبایی:  در موارد یکطرفه یعنی در مواردیکه یک زانو انحراف دارد و زانوی دیگر طبیعی است ،می توان جراحی انجام داد ولی در موارد دو طرفه و بی علامت اغلب جراحان تمایلی به انجام جراحی ندارد.

 

جراحی اصلاح زانوی پرانتزی چگونه  انجام  می شود؟

در عمل جراحی استوتومی در واقع یک شکستگی کنترل شده بصورت یک برش استخوانی در استخوان تیبیا (درشت نی) ایجاد می شود سپس اصلاح انحراف انجام شده و در مرحله آخر محل برش استخوان با پیچ و پلاک ثابت می شود.

مراقبت های پس از جراحی اصلاح  زانوی پرانتزی چیست؟

پس از جراحی اصلاحی زانوی پرانتزی(ژنوواروم) نیازی به گچ یا آتل معمولا وجود ندارد.اغلب توصیه میشود که وزن گذاری به مدت ۸ تا ۱۲ هفته  بر روی اندام مبتلا بصورت محدود و به چوب زیر بغل انجام شود.

 

عوارض جراحی اصلاح زانوی  پرانتزی چیست؟

شایعترین عوارض این عمل جراحی عبارتند از:

۱:دیر جوش خوردن یا جوش نخوردن استخوان

۲:دردناک شدن محل جاگذاری پیچ و پلاک که اغلب  نیاز به  خروج  پیچ و پلاک دارد

۳.عفونت

۴.لخته شدن خون در عروق ساق

رایلی کینگ : زیبایی یادگیری در این است که کسی نمی‌تواند آن را از شما دور کند، پس بیشتر بدانید ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو

  تعویض مفصل زانو یکی از عمل های جراحی موفق  دررشته ارتوپدی است. خوشبختانه در سال های اخیرامکانات انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو در شهرگرگان فراهم شده است.

  ادامه مطلب ...

 • آرتروسکوپی زانو چیست؟

  آرتروسکوپ یکی از تجهیزات پیشرفته جراحی ارتوپدی است.در این روش یک دوربین کوچک وارد مفصل زانو می شود و با استفاده از ابزار جراحی ظریف عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی زانو یا ترمیم منیسک زانو انجام می شود.به این روش جراحی  که بطور عامیانه  عمل جراحی لیزری زانو گفته می شود.البته به هیچ وجه در آرتروسکوپی زانو از لیزر استفاده نمی شود.

  ادامه مطلب ...

 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل

   زانو بزرگترین مفصل بدن است و هم حرکات لولایی بصورت خم و باز شدن دارد و هم تا حدودی میتواند حرکات چرخشی حول محور طولی را انجام بدهد. مفصل زانو بیش از هر مفصل دیگری در بدن مستعد آسیب دیدن است و این به خاطر نیروهای زیادی است که این مفصل باید تحمل بکند. در حین راه رفتن نیرویی معادل ۱.۵ برابر وزن بدن به زانو وارد می شود. در حین بالا رفتن از پله ۴-۳ برابر و در حین چمباتمه زددن یا دو زانو نشستن این مقدار به ۸ برابر وزن بدن افزایش می یابد.

  ادامه مطلب ...

 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم

  یکی از مهم ترین عوامل موثر در سلامت بدن ما، الگوی غذا و نوشیدنی است که ما در طول روز از آن ها استفاده می کنیم. در مقاله زیر، اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و آن را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

  ادامه مطلب ...

 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟

  در دهه های اخیر عمل جراحی تعویض مفصل زانو جای خود را به عنوان یک عمل جراحی موفق و متداول باز کرده است و میلیون ها نفر در سراسر جهان از مفصل مصنوعی زانو استفاده می کنند. وقتی برای اولین بار بیماری تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرد آن را عمل اولیه جراحی تعویض مفصل زانو Primary total knee replacement surgery میگویند.

  ادامه مطلب ...

 • نحوه مصرف مکمل gain up

  افرادی که ورزش بدنسازی کار می کنند و قصد دارند قدرت و حجم عضلات خود را افزایش دهند، باید از مکمل های ورزشی که آمینو اسید ها و ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین می کند، استفاده نمایند. در مطلب زیر به نحوه مصرف گین آپ می پردازیم.

  ادامه مطلب ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو
 • آرتروسکوپی زانو چیست؟
 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل
 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم
 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟
 • نحوه مصرف مکمل gain up