در مورد تعویض مفصل زانو بیشتر بدانیم

یکی از رایج ترین اعمال جراحی ارتوپدی در دنیا عمل تعویض مفصل زانو است.سالانه بیش از ۶۰۰۰۰۰ عمل جراحی تعویض مفصل زانو در آمریکا انجام میشود. در این عمل جراحی ، سطوح تخریب شده مفصل زانو برداشته می شود و با پروتز زانو جایگزین می شود.پروتز زانو  اغلب ۳ جزء دارد که دو جزء آن  فلزی و یک جزء آن از جنس نوعی پلاستیک فشرده به نام پلی اتیلن است. با افزایش سن و به دنبال برخی از بیماری ها بتدریج غضروف مفصل زانو تخریب می شود که در نتیجه آن بیمار دچار درد دائمی ، خشکی و محدودیت حرکتی زانو  و همچنین عدم توانایی در راه رفتن می شود.

 

                                                                                                     

 

شایعترین مواردیکه که منجر به تخریب سطح مفصلی زانو می شوند عبارتند از:

۱:استوآرتریت زانو(آرتروز(

۲: بیماری های روماتیسمی مثل آرتریت روماتویید

۳:  شکستگی های داخل مفصلی زانو

۴: انحراف شدید زانو ( زانوی پرانتزی یا ضربدری(

۵:پارگی رباط صلیبی و منیسک درمان نشده

۶:عفونت مفصل زانو

  

 

درمان غیر جراحی  آرتروز زانو 

همیشه اولین اقدام جهت بهبود درد و محدودیت حرکتی  در زمینه آرتروز زانو درمان غیر جراحی است که شامل موارد زیر است:

 

۱: فیزیوتراپی

۲:استفاده از داروهای ضد التهاب

۳: استفاده از عصا

۴: تقویت عضلات اطراف زانو و ران

۵:تزریقات داخل مفصلی

۶:کاهش وزن

۷: استفاده از prp

 

چه زمانی  نیاز به عمل جراحی تعویض مفصل زانو وجود دارد؟

سن به تنهایی فاکتور تعیین کننده در جراحی تعویض مفصل زانو محسوب نمیشود و این جراحی را می توان در تمامی سنین پس از بلوغ اسکلتی انجام داد.

در موارد زیر اغلب نیاز به جراحی تعویض مفصل وجود دارد:

۱: دردو محدودیت حرکتی زانو که در انجام فعالیت های روزمره اختلال ایجاد کرده است: مثل راه رفتن  .نشستن و ..

۲: درد زانو شدید که حین استراحت و حین خوابیدن هم وجود دارد

۳: درد همراه با انحراف شدید زانو(کج شدن  زانو(

در این موارد اگر با درمان غیر جراحی  به مدت ۶ ماه نتیجه مطلوب حاصل نشد نیاز به تعویض مفصل زانو وجود دارد.

 

عمر تعویض مفصل زانو چقدر  است؟

با رعایت نکات تکنیکی حین جراحی و انتخاب پروتز مناسب ، عمر پروتز زانو حدودا  ۱۵ سال است. در افراد لاغر  و افرادیکه عضلات قوی دارند پروتز زانو می تواند تا ۲۵ سال نیز کارکرد مناسب داشته باشد.

 

 

عوارض تعویض مفصل زانوچیست؟

 

1 احساس ناپایداری در مفصل زانو( این عارضه با رعایت نکات تکنیکی حین عمل قابل پیشگیری است(

۲: شل شدن مفصل زانو( در پروتز های جدید کمتر رخ میدهد ولی بطور کلی با افزایش زمان  ممکن است خوردگی در سطح استخوان و سطح مفصل مصنوعی رخ دهد(

۳: عفونت ؛ میزان عفونت پس از تعویض مفصل  حدودا یک درصد است.با انجام اقدامات پیشگیرانه می توان درصد ایجاد عفونت را کم کرد

 

در برخی افراد مثل مبتلایان به دیابت و روماتیسم  یا افراد سیگاری احتمال ایجاد عوارض افزایش می یابد که با کنترل عوامل زمینه ای  مثل کاهش وزن ، ترک سیگار و کنترل قند میتوان میزان بروز عوارض را کاهش داد.

در مواردیکه بیمار بعلت درد زانو توانایی راه رفتن را از دست می دهد بیمار باید هرچه سریعتر  تحت عمل جراحی قرار بگیرد  زیرا با تاخیر بیشتر ،بعلت ضعف و چسبندگی عضلات و  تاندونهای اطراف زانو ، توانایی راه رفتن برای همیشه  از   دست خواهد رفت.

تعویض مفصل زانو از موفق ترین اعمال جراحی  در حیطه پزشکی است و میزان موفقیت آن در بهبود علائم بیماری بیش از ۹۰ درصد می باشد.  انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو در حیطه اعمال جراحی فوق تخصصی زانو قرار دارد و چنانچه توسط جراح فوق تخصص زانو یا جراح ارتوپد با تجربه در جراحی زانو انجام شود بسیار موفق خواهد بود.خوشبختانه در حال حاضر امکانات جراحی تعویض مفصل زانو دراغلب مراکز درمانی استان گلستان و بخصوص شهر گرگان وجود دارد.

رایلی کینگ : زیبایی یادگیری در این است که کسی نمی‌تواند آن را از شما دور کند، پس بیشتر بدانید ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو

  تعویض مفصل زانو یکی از عمل های جراحی موفق  دررشته ارتوپدی است. خوشبختانه در سال های اخیرامکانات انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو در شهرگرگان فراهم شده است.

  ادامه مطلب ...

 • آرتروسکوپی زانو چیست؟

  آرتروسکوپ یکی از تجهیزات پیشرفته جراحی ارتوپدی است.در این روش یک دوربین کوچک وارد مفصل زانو می شود و با استفاده از ابزار جراحی ظریف عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی زانو یا ترمیم منیسک زانو انجام می شود.به این روش جراحی  که بطور عامیانه  عمل جراحی لیزری زانو گفته می شود.البته به هیچ وجه در آرتروسکوپی زانو از لیزر استفاده نمی شود.

  ادامه مطلب ...

 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل

   زانو بزرگترین مفصل بدن است و هم حرکات لولایی بصورت خم و باز شدن دارد و هم تا حدودی میتواند حرکات چرخشی حول محور طولی را انجام بدهد. مفصل زانو بیش از هر مفصل دیگری در بدن مستعد آسیب دیدن است و این به خاطر نیروهای زیادی است که این مفصل باید تحمل بکند. در حین راه رفتن نیرویی معادل ۱.۵ برابر وزن بدن به زانو وارد می شود. در حین بالا رفتن از پله ۴-۳ برابر و در حین چمباتمه زددن یا دو زانو نشستن این مقدار به ۸ برابر وزن بدن افزایش می یابد.

  ادامه مطلب ...

 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم

  یکی از مهم ترین عوامل موثر در سلامت بدن ما، الگوی غذا و نوشیدنی است که ما در طول روز از آن ها استفاده می کنیم. در مقاله زیر، اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و آن را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

  ادامه مطلب ...

 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟

  در دهه های اخیر عمل جراحی تعویض مفصل زانو جای خود را به عنوان یک عمل جراحی موفق و متداول باز کرده است و میلیون ها نفر در سراسر جهان از مفصل مصنوعی زانو استفاده می کنند. وقتی برای اولین بار بیماری تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرد آن را عمل اولیه جراحی تعویض مفصل زانو Primary total knee replacement surgery میگویند.

  ادامه مطلب ...

 • نحوه مصرف مکمل gain up

  افرادی که ورزش بدنسازی کار می کنند و قصد دارند قدرت و حجم عضلات خود را افزایش دهند، باید از مکمل های ورزشی که آمینو اسید ها و ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین می کند، استفاده نمایند. در مطلب زیر به نحوه مصرف گین آپ می پردازیم.

  ادامه مطلب ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو
 • آرتروسکوپی زانو چیست؟
 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل
 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم
 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟
 • نحوه مصرف مکمل gain up