پوكي استخوان، دردناك است اما قابل درمان!

پوكي استخوان يكي از معدود بيماري‌هايي است كه در صورت اقدام به موقع، به طور كامل درمان مي‌شود.

 

 

شناسايي به موقع پوكي استخوان و سپس درمان آن موجب جلوگيري از بروز شكستگي‌هاي متعدد در استخوان سر ران، ستون مهره‌ها و ساعد در سنين ميانسالي مي‌شود.

 بانوان به دليل بارداري و شيردهي 2 برابر آقايان به پوكي استخوان مبتلا مي‌شوند. تقريباً نيمي از زنان به پوكي استخوان مبتلا هستند ولي به دليل اين كه عوارض آن پس از سن يائسگي بروز مي‌‌كند، بسياري از بانوان از ابتلاء به آن بي‌اطلاعند.

 تغذيه نامناسب، استفاده نكردن از لبنيات به اندازه كافي، يائسگي زودرس، ورزش نكردن و تعداد زياد زاد و ولد را از جمله علل ابتلاء به پوكي استخوان است.

كودكان و بانوان در سنين باروري روزانه به 1500 ميلي‌گرم كلسيم نيازمندند كه در مواد غذايي مانند لبنيات و خشكبار وجود دارد. هر قرص كلسيم حاوي 250 ميلي‌گرم كلسيم است كه به جاي يك ليوان شير مي‌توان از آن استفاده كرد.

توصيه رژيم غذايي مناسب، تجويز مكمل‌هاي غذايي، داروهاي سازنده استخوان، تجويز داروهايي كه مانع از جذب استخوان مي‌شود از جمله مواردي است كه توسط روماتولوژيست‌ها جهت كاهش عوارض و يا رفع بيماري اعمال مي‌شود.

 تشخيص بيماري پوكي استخوان به وسيله دستگاه سنجش توده استخوان صورت مي‌پذيرد. اشعه اين دستگاه كاملاً بي‌خطر و معادل 10 دقيقه تماس با نور خورشيد است.

 با سنجش تراكم استخوان می توان از سلامت استخوان‌ها وحفظ انسجام بدن در دوران پيري اطمينان پيدا كرد.

رایلی کینگ : زیبایی یادگیری در این است که کسی نمی‌تواند آن را از شما دور کند، پس بیشتر بدانید ...

 • آسیب ورزشی و راهکارهای مقابله با آن در روان شناسی ورزشی

  آسیب ورزشی و عوامل موثر برآن:

  آسیب ورزشی نوعی استرس یا فشارغافلگیر کننده است و معمولا زمانی رخ می دهد که ورزشکار بیش از هر موقع دیگر درخود احساس آمادگی می کند.حائز اهمیت است که آسیب در چه زمان و شرایطی رخ داده

  ادامه مطلب ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو

  تعویض مفصل زانو یکی از عمل های جراحی موفق  دررشته ارتوپدی است. خوشبختانه در سال های اخیرامکانات انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو در شهرگرگان فراهم شده است.

  ادامه مطلب ...

 • آرتروسکوپی زانو چیست؟

  آرتروسکوپ یکی از تجهیزات پیشرفته جراحی ارتوپدی است.در این روش یک دوربین کوچک وارد مفصل زانو می شود و با استفاده از ابزار جراحی ظریف عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی زانو یا ترمیم منیسک زانو انجام می شود.به این روش جراحی  که بطور عامیانه  عمل جراحی لیزری زانو گفته می شود.البته به هیچ وجه در آرتروسکوپی زانو از لیزر استفاده نمی شود.

  ادامه مطلب ...

 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل

   زانو بزرگترین مفصل بدن است و هم حرکات لولایی بصورت خم و باز شدن دارد و هم تا حدودی میتواند حرکات چرخشی حول محور طولی را انجام بدهد. مفصل زانو بیش از هر مفصل دیگری در بدن مستعد آسیب دیدن است و این به خاطر نیروهای زیادی است که این مفصل باید تحمل بکند. در حین راه رفتن نیرویی معادل ۱.۵ برابر وزن بدن به زانو وارد می شود. در حین بالا رفتن از پله ۴-۳ برابر و در حین چمباتمه زددن یا دو زانو نشستن این مقدار به ۸ برابر وزن بدن افزایش می یابد.

  ادامه مطلب ...

 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم

  یکی از مهم ترین عوامل موثر در سلامت بدن ما، الگوی غذا و نوشیدنی است که ما در طول روز از آن ها استفاده می کنیم. در مقاله زیر، اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و آن را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

  ادامه مطلب ...

 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟

  در دهه های اخیر عمل جراحی تعویض مفصل زانو جای خود را به عنوان یک عمل جراحی موفق و متداول باز کرده است و میلیون ها نفر در سراسر جهان از مفصل مصنوعی زانو استفاده می کنند. وقتی برای اولین بار بیماری تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرد آن را عمل اولیه جراحی تعویض مفصل زانو Primary total knee replacement surgery میگویند.

  ادامه مطلب ...

 • آسیب ورزشی و راهکارهای مقابله با آن در روان شناسی ورزشی
 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو
 • آرتروسکوپی زانو چیست؟
 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل
 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم
 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟