علت بروز ساییدگی مفصل یا استئوآرتریت بدنبال شکستگی استخوان چیست

آرتروز یا سائیدگی مفصلی یکی از عوارض مهمی است که بعد از شکستگی ها بوجود آید و موجب درد و محدودیت حرکت مفصل درگیر شده می گردد. این عارضه در شکستگی هایی که سطح مفصلی را درگیر میکند و یا نزدیک یک مفصل ایجاد شده است بیشتر دیده می شود.

 

 

 

 

علل ایجاد ساییدگی مفصل یا آرتروز چیست؟

مهمترین عللی که موجب ایجاد ساییدگی مفصل بعد از یک شکستگی میشود عبارتست از:

 

نکروز آوازکولر

شکستگی ممکن است موجب نکروز آوازکولر قسمتی از استخوان که در درون مفصل قرار دارد بشود. بدنبال نکروز، شکل استخوان تغییر یافته و لایه غضروفی روی آن هم آسیب میبیند. این تغییرات در دراز مدت موجب استئوآرتریت و ساییدگی مفصل میشود.

بد جوش خوردن شکستگی داخل مفصل

اگر شکستگی داخل مفصلی باشد و بد جوش بخورد سطح مفصلی ناصاف میشود. تغییر شکل سطح مفصلی که به این طریق ایجاد شده است میتواند در دراز مدت موجب سائیدگی مفصل شود.

بد جوش خوردن شکستگی خارج مفصل

گاهی اوقات شکستگی تنه استخوان های بلند کج جوش میخورد. این وضعیت در اندام تحتانی موجب میشود تا وقتی بیمار می ایستد سطح مفصلی در مفصل نزدیک به شکستگی کج شود. بظور مثال میدانیم وقتی می ایستیم سطح مفصلی زانو و مچ پا موازی سطح افق است. حال اگر تنه استخوان ران کج جوش بخورد سطح مفصلی زانو هم کج میشود یا اگر شکستگی ساق کج جوش بخورد سطح مفصلی مچ پا هم کج میشود.

این کج شدن سطح مفصل موجب میشود تا در حین ایستادن و راه رفتن نیروی وزن بطور متعادلی در سطح مفصلی پخش نشود. به قسمتی از سطح مفصلی استرس و نیرویی بیش از قسمت های دیگر وارد میشود. این توزیع نامناسب نیروها در سطح مفصل در دراز مدت موجب آزرده شدن غضروف مفصل و در نهایت ایجاد استئوآرتریت و آرتروز میشود.

عارضه ساییدگی مفصل بعد از شکستگی بخصوص در شکستگی های اندام تحتانی بیش از شکستگی های اندام فوقانی بوجود میاید.
زمان بوجود آمدن این عارضه بعد از شکستگی متغیر است. اگر آسیبی که به مفصل رسیده است زیاد باشد ساییدگی بعد از 9-6 ماه بوجود میاید ولی اگر آسیب اندک باشد ممکن است ایجاد ساییدگی به 20-15 سال و حتی بیشتر زمان نیاز داشته باشد.

 
 

رایلی کینگ : زیبایی یادگیری در این است که کسی نمی‌تواند آن را از شما دور کند، پس بیشتر بدانید ...

 • آسیب ورزشی و راهکارهای مقابله با آن در روان شناسی ورزشی

  آسیب ورزشی و عوامل موثر برآن:

  آسیب ورزشی نوعی استرس یا فشارغافلگیر کننده است و معمولا زمانی رخ می دهد که ورزشکار بیش از هر موقع دیگر درخود احساس آمادگی می کند.حائز اهمیت است که آسیب در چه زمان و شرایطی رخ داده

  ادامه مطلب ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو

  تعویض مفصل زانو یکی از عمل های جراحی موفق  دررشته ارتوپدی است. خوشبختانه در سال های اخیرامکانات انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو در شهرگرگان فراهم شده است.

  ادامه مطلب ...

 • آرتروسکوپی زانو چیست؟

  آرتروسکوپ یکی از تجهیزات پیشرفته جراحی ارتوپدی است.در این روش یک دوربین کوچک وارد مفصل زانو می شود و با استفاده از ابزار جراحی ظریف عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی زانو یا ترمیم منیسک زانو انجام می شود.به این روش جراحی  که بطور عامیانه  عمل جراحی لیزری زانو گفته می شود.البته به هیچ وجه در آرتروسکوپی زانو از لیزر استفاده نمی شود.

  ادامه مطلب ...

 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل

   زانو بزرگترین مفصل بدن است و هم حرکات لولایی بصورت خم و باز شدن دارد و هم تا حدودی میتواند حرکات چرخشی حول محور طولی را انجام بدهد. مفصل زانو بیش از هر مفصل دیگری در بدن مستعد آسیب دیدن است و این به خاطر نیروهای زیادی است که این مفصل باید تحمل بکند. در حین راه رفتن نیرویی معادل ۱.۵ برابر وزن بدن به زانو وارد می شود. در حین بالا رفتن از پله ۴-۳ برابر و در حین چمباتمه زددن یا دو زانو نشستن این مقدار به ۸ برابر وزن بدن افزایش می یابد.

  ادامه مطلب ...

 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم

  یکی از مهم ترین عوامل موثر در سلامت بدن ما، الگوی غذا و نوشیدنی است که ما در طول روز از آن ها استفاده می کنیم. در مقاله زیر، اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و آن را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

  ادامه مطلب ...

 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟

  در دهه های اخیر عمل جراحی تعویض مفصل زانو جای خود را به عنوان یک عمل جراحی موفق و متداول باز کرده است و میلیون ها نفر در سراسر جهان از مفصل مصنوعی زانو استفاده می کنند. وقتی برای اولین بار بیماری تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرد آن را عمل اولیه جراحی تعویض مفصل زانو Primary total knee replacement surgery میگویند.

  ادامه مطلب ...

 • آسیب ورزشی و راهکارهای مقابله با آن در روان شناسی ورزشی
 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو
 • آرتروسکوپی زانو چیست؟
 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل
 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم
 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟