استرس و فیبرو میالژیا

مشخصه اصلی فیبرومیالژیا درد و سفتی بافت نرم ،مثل ماهیچه ها ،رباط ها،و تاندون هاست.مناطقی خاص در بدن این افراد وجود دارد که اگر فشارداده شود (در زمان فشار دادن) فرد درد شدیدی را حس خواهد کرد.این نقاط اکثرا نزدیک مفاصل هستند.

نواحی گردن و قفسه سینه اکثرا بیش از همه تحت تاثیر قرار میگیرند اما درد ممکن است دربازو ،شانه ،و قسمت بالای قوزک تا نزدیک کمر نیز دیده شود.این اختلال در زنان رایج تر است.

 

علت آن معلوم نیست اما معمولا بعد از استرسی شروع میشود که باعث ایجاد اسپاسم موضعی میشود ،این اسپاسم اکسیژن رسانی را به نواحی مختل میکند. ودر نتیجه ی کمبود اکسیژن ،درد وعلایم دائمی آن نظیر اضطراب،احساس خستگی افراطی ،ناتوانی در خوابیدن دراثر درد،آغاز میشود.فیبرو میالژیا معمولا در افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن و افسردگی بیشتردیده میشود.

درمان :

رواندرمانی شناختی_رفتاری،آموزش مهارت مدیریت استرس(نظیر:خودمشاهده گری،بازسازی شناختی،ریلکسیشن،مدیریت زمان و مهارت حل مساله).علاوه بر درمانهای روان شناختی ، ماساژ نقاط جرقه زننده درد، داروهای ضدافسردگی،مسکن ها وتزریق داروهای بی حسی توسط پزشکان متخصص میتواند مفید واقع شود.اگر مبتلا به این اختلال هستید به طور جدی از مصرف مواد مخدر جهت کاهش درد اجتناب کنید.

المیرا کیانی پور_دکتری تخصصی روان شناسی

رایلی کینگ : زیبایی یادگیری در این است که کسی نمی‌تواند آن را از شما دور کند، پس بیشتر بدانید ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو

  تعویض مفصل زانو یکی از عمل های جراحی موفق  دررشته ارتوپدی است. خوشبختانه در سال های اخیرامکانات انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو در شهرگرگان فراهم شده است.

  ادامه مطلب ...

 • آرتروسکوپی زانو چیست؟

  آرتروسکوپ یکی از تجهیزات پیشرفته جراحی ارتوپدی است.در این روش یک دوربین کوچک وارد مفصل زانو می شود و با استفاده از ابزار جراحی ظریف عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی زانو یا ترمیم منیسک زانو انجام می شود.به این روش جراحی  که بطور عامیانه  عمل جراحی لیزری زانو گفته می شود.البته به هیچ وجه در آرتروسکوپی زانو از لیزر استفاده نمی شود.

  ادامه مطلب ...

 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل

   زانو بزرگترین مفصل بدن است و هم حرکات لولایی بصورت خم و باز شدن دارد و هم تا حدودی میتواند حرکات چرخشی حول محور طولی را انجام بدهد. مفصل زانو بیش از هر مفصل دیگری در بدن مستعد آسیب دیدن است و این به خاطر نیروهای زیادی است که این مفصل باید تحمل بکند. در حین راه رفتن نیرویی معادل ۱.۵ برابر وزن بدن به زانو وارد می شود. در حین بالا رفتن از پله ۴-۳ برابر و در حین چمباتمه زددن یا دو زانو نشستن این مقدار به ۸ برابر وزن بدن افزایش می یابد.

  ادامه مطلب ...

 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم

  یکی از مهم ترین عوامل موثر در سلامت بدن ما، الگوی غذا و نوشیدنی است که ما در طول روز از آن ها استفاده می کنیم. در مقاله زیر، اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و آن را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

  ادامه مطلب ...

 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟

  در دهه های اخیر عمل جراحی تعویض مفصل زانو جای خود را به عنوان یک عمل جراحی موفق و متداول باز کرده است و میلیون ها نفر در سراسر جهان از مفصل مصنوعی زانو استفاده می کنند. وقتی برای اولین بار بیماری تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرد آن را عمل اولیه جراحی تعویض مفصل زانو Primary total knee replacement surgery میگویند.

  ادامه مطلب ...

 • نحوه مصرف مکمل gain up

  افرادی که ورزش بدنسازی کار می کنند و قصد دارند قدرت و حجم عضلات خود را افزایش دهند، باید از مکمل های ورزشی که آمینو اسید ها و ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین می کند، استفاده نمایند. در مطلب زیر به نحوه مصرف گین آپ می پردازیم.

  ادامه مطلب ...

 • سوالات رایج درمورد عمل جراحی تعویض مفصل زانو
 • آرتروسکوپی زانو چیست؟
 • آناتومی زانو – استخوان ها و مفاصل
 • اطلاعاتی در خصوص الگوی غذایی و نوشیدنی سالم
 • تعویض مجدد مفصل مصنوعی زانو به چه علت انجام می شود؟
 • نحوه مصرف مکمل gain up